Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

5 témat na příjemnou konverzaci se seniory, kteří začínají zapomínat

Vidět před vámi milovanou osobu, například vaši babičku či maminku, která postupně stárne, je velmi těžké. Zejména, když začne zapomínat, ať už v důsledku stařecké demence či Alzheimera. Člověk pak má pocit, jakoby seděl naproti někomu, koho vůbec nezná a nemá si s ním co říct, jelikož tento člověk obvykle mluví z cesty. Existují ovšem nějaká odborníky osvědčená témata, u kterých zůstanou svým pravým já.

Tereza Čaladi | 14. 09. 2023

Na světě existuje spousty zákeřných nemocí a demence či Alzheimerova choroba, jež se obvykle pojí se stářím, patří mezi ně. Dá se jen polemizovat nad tím, zda jsou více frustrující pro ty lidi, které postihly, či pro jejich blízké.

Tyto nemoci způsobují, že se jejich oběti obtížně učí nové věci, tudíž si i hůře pamatují nedávné události. Demence a Alzheimer totiž postihují určité části mozku, konkrétně temporální laloky, které jsou zodpovědné právě za pomoc s učením se nových věcí. Tito lidé si tak mohou pamatovat věci z minulosti, jako datum své svatby nebo kam chodili na střední školu, ale nevzpomenou si, co měli dnes k obědu. To z toho důvodu, že dlouhodobé vzpomínky nevyžadují pouze jednu nebo dvě oblasti mozku, jsou zastoupeny ve více systémech v mozku, takže nemoc musí být poměrně pokročilá, než lidé, které nemoci postihly, začnou tyto historické vzpomínky ztrácet.

Komunikace s osobou se ztrátou paměti může být obtížná. Zejména, když osoba s demencí či Alzheimer je někdo, kdo je vám blízký. Nejenom, že se této osobě začnou postupně vytrácet vaše společné vzpomínky, kvůli zmatení v časoprostoru, v němž se nachází, může časem začít i mluvit úplně z cesty. Je tak poměrně náročné s ní vést nějakou konverzaci. Se správnými strategiemi ale rozhodně ne nemožné.

Mohlo by se vám líbit

Je to pouhé zapomínání, nebo náběh na Alzheimerovu chorobu? Udělejte si test

Každý občas na něco zapomene, ale když se to začíná dít častěji, člověk se začne trochu obávat. Strach navýší ještě to, když zjistí, že se Alzheimerova choroba netýká pouze lidí v pokročilém věku. K ověření toho, jak na tom je vaše paměť, přitom stačí udělat si test kreslení hodin.
marianne.cz

Témata na příjemnou konverzaci se seniory, kteří začínají zapomínat

S lidmi s demencí či Alzheimerem obvykle nelze vést běžné odlehčené konverzace typu „jak se máš“ a „co jsi dneska dělal“. S těmito otázkami si s nimi nejspíš nepopovídáte. To ovšem může vést k tomu, že se vám například vaše maminka či babička, které se to týká, začne pomalu vzdalovat, jelikož máte pocit, že si s ní nemáte co říct. Pomoci vám s tím mohou následující témata, která doporučují odborníci z pečovatelských služeb:

  • rodinné vzpomínky

Zeptejte se, zda si pamatují svatbu jejich sestry nebo oslavu pátých narozenin jejich vnuka. Pamatují si, když si všechny děti hrály na trampolíně? Že jste vyrazili na rodinnou dovolenou na hory? Mluvení o členech rodiny a přátelích uklidní jejich zmatenou mysl a učiní je šťastnějšími. K této konverzaci můžete využít i stará fotoalba. Ptejte se na lidi nebo místa na fotkách. Netlačte příliš silně. Pokud toho člověka neznají, zkuste najít jméno na zadní straně.

  • dětství

Zeptejte se na jejich dětství. Některé ze starších generací chodily do školy pěšky, staraly se o sourozence a pracovaly v mladém věku. Můžete tak zavzpomínat na první roky jejich života. Tyto vzpomínky jim jistě přinesou radost. Umožní vám také poznat jejich příběh a to, jak je zformoval v člověka, kterým se stali.

  • první lásky

Láska je silná věc a starší lidé si kromě lásky k rodině obvykle pamatují i na své romantické lásky. Můžete se svého dědečka například zeptat, zda byla babička jeho první láska, jak se poznali, zda to byla láska na první pohled, či zda měl i jiné lásky. Možná jejich příběh znáte, možná se ale těmi správnými otázkami dozvíte i něco nového. Kromě toho je vždy zajímavé zjišťovat, jak jiná generace vnímá vztahy.

  • oblíbené věci

Pokud vaše babička vždy ráda pekla, zeptejte se jí, jaké byly její oblíbené recepty. Váš dědeček je možná velkým fanouškem aut. Zeptejte se ho, jaké bylo jeho první auto a co se mu na něm líbilo. Vaše maminka možná dělala za mlada gymnastiku, zjistěte, co ji na ní tak bavilo a podobně. Témat je nekonečné množství. Můžete mluvit o knihách, časopisech, zálibách, sportu a tak dále.

  • názory

Jednou z nejfantastičtějších věcí na seniorech je způsob, jakým pohlížejí na dnešní svět. Od dětí po politiku a vše mezi tím. Mají svůj názor. Většina se ho nebojí vyjádřit. Jakákoli otázka, se kterou můžete přijít a povzbudit je, aby řekli svůj názor, je skvělá věc. Umožní jim to cítit, že na jejich myšlenkách záleží.

Mohlo by se vám líbit

Glosa Lucie Zídkové: Kam s nimi?

Děti a senioři. A pak my všichni mezi tím. Rozdělili jsme si lidstvo do škatulek podle věku a teď se divíme, že ono se do nich jaksi ne a ne nacpat. Není to náhodou celé špatně?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno