Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Cvik na super štíhlý pas: Je jednoduchý, zabere minimum času a efekt je obrovský

Silueta ve tvaru přesýpacích hodin a štíhlý pas jsou symbolem ženskosti a pro mnohé ideálem krásy. Zpevnit střed těla, což přináší nejen hezčí postavu, ale i řadu zdravotních benefitů, přitom zvládneme díky jedinému cviku. Možná jste už o něm slyšeli pod jeho moderním názvem, účinnost je však ověřená staletími. Pomůže posílit a vyrýsovat břišní svaly a navíc i zpevnit dolní zádové, takže se zbavíte i případných bolestí v kříži.

Liv Boková | 11. 04. 2024

Štíhlý pas bez korzetu

Základem je samozřejmě, jako při jakémkoli jiném cvičení a tvarování těla, jídlo. Nemůžeme si zkrátka myslet, že budeme jíst hory knedlíků nebo fast foodu a mít postavičku jako supermodelky. Skvělá zpráva je, že netřeba drastických diet. Důležité je zaměřit se na opravdové jídlo s dostatkem vitaminů a živin, které spolu se cvičením pomůže zbavit se přebytečného tuku na břiše a v pase. Extrémně velké porce a nadměrné množství kalorií je třeba zredukovat, vynechat tučné, příliš mastné a smažené pokrmy. Jezte libové maso, celozrnné pečivo a přílohy, zdravé tuky, které dodají ořechy, semínka, tučné ryby nebo avokádo, přijímejte dostatek vlákniny z čerstvého ovoce a zeleniny. Vylepšíte tak i peristaltiku střev a zbavíte se nadýmání a nafouklého břicha.

Užívejte si radost z pohybu

Účinnost tohoto efektivního cviku výrazně podpoříte, když začněte víc chodit, občas si zajdete zaplavat nebo zaběhat. Cvičení na břicho a pas zařaďte zpočátku nejlépe denně, zabere to jen pár minut a výsledky stojí za to. Proměnu můžete umocnit také kroužením v pase, bocích a trupem třeba i za pomoci obruče, které jistě znáte už z dětství. Dnes se mu říká hula hooping. Velmi efektivně spaluje tuky a formuje celé tělo.

Mohlo by se vám líbit

Potraviny, které vám pomůžou urychlit spalování kalorií: Některé máte běžně doma

Leckde se můžete dočíst, že za přibírání na váze může zpomalený metabolismus, to ale není tak úplně pravda. Na spalování energie, nadbytečných kalorií, kvůli kterým se objevují nevítané tukové polštářky tam, kde je nechceme, se totiž podílí jiný proces. Seznamte se s ním a zjistěte, které potraviny ho podporují a pomůžou vám spalování kalorií zrychlit a tím i hubnout.
marianne.cz

1 cvik na superštíhlý pas

Vakuum, kostlivec, uddijána bandha. Pod těmito názvy se skrývá nesmírně efektivní cvik, který pomůže během pár týdnů zeštíhlit pas o několik centimetrů. Pochází z tradiční jógové terapie, upravuje také držení těla a zlepšuje krevní oběh.

Nejvhodnější doba na cvičení

Zařaďte si ho do denního programu nejlépe ještě před snídaní, v průběhu dne je to také možné, ale myslete na to, že je třeba mít prázdný žaludek, tedy nejdříve dvě hodiny po jídle. Ze začátku je lepší praktikovat vleže na zádech s pokrčenýma nohama v kolenou, později na všech čtyřech a následně ve stoje s mírně pokrčenými koleny a pažemi zapřenými o stehna nebo v tureckém, či chcete-li lotosovém, sedu.

Cvik na superštíhlý pas krok za krokem

1. Zhluboka se nadechněte nosem a pomalu vydechujte. Při výdechu vtáhněte podbřišek.

2. Vnímejte stahování příčného břišního svalu. Můžete si položit prsty na spodní část břicha, abyste měli pohyb pod kontrolou a mohli případně vtáhnout ještě více.

3. Představujte si, jak se váš pupík posouvá a dozadu a přibližuje se až k páteři.

4. Teď je na řadě výdrž, při níž stále ještě vydechujete zbytky vzduchu. Můžete si takzvaně přidýchávat, to znamená jen malinko, ne naplno se nadechnout a pokračovat v silném a dlouhém výdechu.

5. Pozici držte po dobu 20 až 60 sekund. Abyste nemuseli používat stopky, obdobou je pomalé počítání do 30. Čím budete trénovanější, tím déle vydržíte. Opakujte aspoň třikrát až desetkrát.

6. Vakuum můžete provádět v jakékoli poloze, tedy vsedě na zemi, na židli, na křesle, ve stoje, vleže, vkleče, a kdekoli. Dokonce k provedení cviku krásně využijete i dobu nečinnosti třeba když sedíte u stolu, v autě nebo stojíte ve frontě u pokladny.

7. Jakmile se břišní vakuum dobře naučíte, můžete k němu přidat otáčení v pase a tím jeho efekt ještě více zesílit. Dá se spojit i s některými dalšími cvičeními na břicho, jako je prkno. To už je ale varianta pro velmi pokročilé.

Mohlo by se vám líbit

3 nejúčinnější cviky na pevná stehna a hýždě podle fitness trenéra: Můžete je dělat i z pohodlí domova

Plavková sezóna se pomalu a jistě blíží, a tak je nejvyšší čas opřít se do zpevnění některých částí těla. Dnes se konkrétně budeme věnovat spodní části, tedy hýždím a stehnům. Certifikovaný fitness trenér Michal Šetina nám prozradil, jaké tři cviky jsou na tyto partie ty nejúčinnější vůbec. Jsou jednoduché, efektivní a v klidu je můžete cvičit i z pohodlí domova.
marianne.cz

Co říkají o vakuu odborníci

Instruktorka pilates Nonna Gleyzer opakuje, že je staletími prověřené. „Lidé provádí tento typ dechového cvičení po stovky let, konkrétně v praxi kundalini jógy. Je také součástí qigongu, praktiky čínské medicíny, která využívá hluboké dýchání k optimalizaci zdraví,“ připomíná. Podle ní není divu, že je toto cvičení tolik oblíbené. „Spousta lidí si nechce dát práci se sedy-lehy nebo kliky, toto je méně vyčerpávající a zároveň šetrnější cvičení,“ vysvětluje.

Na co si dát pozor

Vakuum rozhodně cvičte soustředěně a ne jen podvědomě. Při takovém provedení se totiž objevuje například tendence zvedat ramena nahoru, což vyvíjí tlak na krk a ramena, vytváří napětí a později bolestivé stavy. Cvičení není vhodné pro osoby s vážnými problémy se zády, jako je například vyhřezlá ploténka.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zdraví
Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc

Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc

Zdraví
Jak zlepšit sexuální život po porodu? Odborníci doporučují jeden účinný trik

Jak zlepšit sexuální život po porodu? Odborníci doporučují jeden účinný trik

Zdraví
Pro lepší hubnutí a pevné zdraví: 5 benefitů kokosové vody, kvůli kterým byste ji měla pít každý den

Pro lepší hubnutí a pevné zdraví: 5 benefitů kokosové vody, kvůli kterým byste ji měla pít každý den