Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Doping pro vaše tělo: Studie odhaluje zeleninu, která působí jako "přírodní steroid"

Info ikona
O které zelenině se říká, že má účinky podobné dopingu?

Jeden druh zeleniny je v podstatě steroid a měl by být pro sportovce zakázán, říkají vědci ve studii z roku 2019. Bavíme se o dobře známé zelenině, která je nejen zdravá pro naše tělo, ale zároveň se v přeneseném slova smyslu rovná dopingu. Slyšeli jste o ní všichni, jen možná nevíte, kolik benefitů s sebou přináší.

Klára Novotná | 27. 02. 2024

Pamatujete si, když Pepek námořník hltal špenát, aby získal nadlidskou sílu? No, jeho volba konzervované zeleniny byla víc než jen taktika zdravého stravování. Podle zajímavého výzkumu se ukázalo, že slavný námořník moc dobře věděl, co dělá. Můžete se smát, ale vědci z Freie Universität Berlin byli výsledky své studie tak překvapeni, že vyzvali WADA (Světová antidopingová agentura), aby zařadila ekdysteron – hormon obsažený ve špenátu – na seznam zakázaných látek pro sportovce!

Mohlo by se vám líbit

Nedaří se vám zhubnout? Fitness trenér a výživový poradce prozradil 3 nejčastější chyby, kterých se dopouštíme

V hlavě snad každé ženy se jednou za čas ozve vnitřní hlas, který jí připomene, že by se sebou měla začít něco dělat. Pokud se však rozhodnete začít pracovat na své postavě, je důležité to dělat správně. Výživový poradce a fitness trenér Michal Šetina prozradil základní chyby, kterých se ženy při hubnutí nejčastěji dopouštějí.
marianne.cz

Jak výzkum probíhal?

Během 10 týdenní studie tým rozdělil 46 sportovců do čtyř skupin, aby posoudil, jak látka ovlivňuje jejich fyzický výkon: jedna byla kontrolní skupina, další dostávala placebo a zbývající skupiny dostávaly dávku buď dvě nebo osm tobolek, každý den obsahující 100 mg ekdysteronu extrahovaného ze špenátu (ekvivalent necelých 4 kg špenátu). Všichni dodržovali stejný silový tréninkový program.

Špenát působí jako skutečný doping pro naše tělo

Nejen, že muži, kteří dostávali pilulky ekdysteronu, na konci studie prokázali více svalové hmoty, ale měli až trojnásobný nárůst síly! "Výrazně vyšší nárůst svalové hmoty byl pozorován u těch účastníků, kterým byl podáván ekdysteron," napsali autoři studie v publikovaných poznámkách. "Ještě více překvapivý, pokud jde o sportovní výkon, byl výraznější nárůst výkonu v benchpressu (pozn.red.: tlak v leže) s jedním opakováním."

Mohlo by se vám líbit

7 nejvýživnějších potravin světa: Je mezi nimi i nejlahodnější ovoce

Odborníci na výživu doporučují pestrou a vyváženou stravu. Co si pod tím ale představit? Zařaďte do jídelníčku těchto sedm nejvýživnějších potravin světa. Budete mít z velké části splněno a zároveň si úžasně pochutnáte.
marianne.cz

Proč je dobré milovat špenát?

Špenát je listová zelenina bohatá na živiny, jako jsou vitamíny A, C, K, a minerály jako železo, vápník a hořčík. Obsahuje také flavonoidy a antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před oxidativním stresem a záněty. Díky vysokému obsahu železa podporuje špenát tvorbu červených krvinek a zlepšuje krevní oběh. Jeho vysoký obsah vlákniny podporuje zdravou trávicí funkci a může pomoci snížit hladinu cholesterolu. Díky tomuto bohatému nutričnímu složení je špenát prospěšný pro celkové zdraví a imunitní systém a je důležitou součástí vyvážené stravy.

Stručně řečeno: špenát je bezpečný a zdravý

Navzdory pozitivním výsledkům doporučují autoři studie přidat ekdysteron na seznam zakázaných látek. Milovníci špenátu však mohou s klidem v jídle pokračovat, protože běžnou konzumací špenátu nelze dosáhnout relevantní úrovně, jak vysvětlila autorka studie Prof. Maria Kristina Parr ze Svobodné univerzity v Berlíně. Obsah ekdysteronu se mezi různými druhy špenátu velmi liší. Odhaduje se, že ve 100 g špenátu je maximálně 5 mg ekdysteronu, a proto není třeba se obávat žádných významných vedlejších účinků.

Zdroj článku