Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jak na správnou "očistu jater", která prospěje vašemu tělu

Játra působí v těle jako čistička a protože toho musí zvládnout opravdu hodně i ona si zaslouží očistu. Jarní obměna stravování po těžších zimních jídlech je podpoří a znovu nastartuje jejich správné fungování. Začněte třeba rovnou dnes a Světový den zdraví jater, který připadá na 19. dubna, už oslavte zářivé a plné energie, protože po „jaterní kúře“ se budete cítit jako znovuzrozené.

Liv Boková | 9. 03. 2024

Co játra dělají

Játra jsou jedním z nejsložitějších orgánů a pro život jsou nenahraditelná, mají kolem pěti set funkcí. Během minuty jimi protečou až dva litry krve. Jsou centrem metabolismu živin, které filtrují z krve a distribuují po organismu. Čistí krev tím, že zachytávají všechny chemické látky, léky a další substance, zařídí jejich zpracování a vyloučení z těla, aby se neusazovaly. Tvoří žluč nezbytnou pro trávení, hrají zásadní roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Jsou zásobárnou energie ve formě glykogenu, vitamínů A, B12, D, E a K, železa a mědi, které se jinde v těle neuloží. Likvidují některé hormony, jako inzulin a steroidy. Tvoří se v nich bílkoviny krevní plazmy.

Chcete játra nastartovat? Zapomeňte na detox

Nenechte se zlákat reklamami na zázračné jarní detoxikační kúry. Silně omezující diety je spíš zatěžují, když jim odříznou cestu k řadě živin, které potřebují pro správnou činnost. Podle odborníků detoxikaci, léčivý proces, potřebujete, když je tělo zanesené toxiny, jste nemocní a je nezbytné organizmus zevnitř „totálně vydrhnout“. Řada z nich slovo detox spojuje výhradně s léčbou závislostí, třeba na drogách nebo alkoholu. Jarní odlehčení by mělo směřovat k uvolnění a očistě organismu. Cílem je zbavit se zátěže, kterou jste přes zimu nabrali z hutnější stravy, kvůli omezení pohybu a většímu znečištění prostředí.

Kdy hrozí problémy a jak je poznat

Pokud játra udržujete v kondici, předcházíte řadě potíží, jste vitálnější, výkonnější a celkově se v těle cítíte mnohem lépe. Jaterní onemocnění můžou léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy už je léčba poměrně složitá. Nejlepší prevencí je dobrá životospráva, případně pravidelná kontrola krevním testem, na který máte zdarma nárok jednou za dva roky.

Mohlo by se vám líbit

Na co je dobrý zelený čaj? Pomáhá nejen s hubnutím

Po celém světě patří čaj k nejoblíbenějším nápojům. Hlavně ten zelený má významný přínos pro zdraví, když pomáhá chránit a bojovat proti řadě nemocí. A to zdaleka není všechno. Nabízí i méně známé výhody, které oceníte třeba při teplejším počasí nebo v náročných dnech, kdy toho potřebujete hodně stihnout.
marianne.cz

Co poškozuje játra

Játrům škodí tučná a hodně kalorická jídla plná rafinovaných cukrů, sacharidů a nasycených tuků. Neprospívají jim ani škrobové potraviny s nízkým obsahem vlákniny jako bílé pečivo, tučná masa a uzeniny, cukrovinky a dorty, doslazované potraviny a nápoje, smažená jídla, fast food, čipsy a jiné slané pochutiny, polotovary, konzervované a trvanlivé potraviny. Ohromnou zátěží pro játra jsou i různé zvýrazňovače chutí a vůní nebo konzervanty v průmyslově zpracovaných potravinách, ale i v kosmetice.

Ztučnělá játra mají čím dál mladší lidé

Jedním z největších problémů posledních let, je nealkoholické ztučnění jater. Nezdravý životní styl způsobuje zvětšování jater, postupně dochází ke stearóze, což je ztučnění (používá se i výraz ztukovatění) jater. Když se k ní přidá zánět, vzniká steatofibroáza. Při dalším zhoršování stavu cirhóza, tedy tvrdnutí jater, které je na rozdíl od předchozích stavů nevratné. Stále častější příčinou všech těchto problémů je nealkoholické ztučnění jater. Většinou souvisí s  konzumací průmyslově zpracovaných potravin a nadváhou, která ale není podmínkou. Podle studií se projevuje u čím dál mladších lidí, odborníci hovoří až o epidemii.

Které potraviny játrům prospívají?

Že jsou tyto potraviny pro játra prospěšné, potvrzuje například i rozsáhlá věděcká analýza řady odborných studií, které byly realizovány v posledních zhruba patnácti letech na řadě míst po světě. Základem jídelníčku pro podporu jaterních funkcí jsou ovoce a zelenina s vlákninou, zdravé tuky, ořechy a semínka, tučné ryby, vejce a rostlinné oleje. Pijte čistou vodu, vodu s citronem nebo jablečným octem a bylinkové čaje. Čas od času neuškodí ani ovocné nebo zeleninové šťávy. Prospívají i dva až tři šálky kávy denně.

Mohlo by se vám líbit

Střeva jsou náš druhý mozek. Jak o něj pečovat, aby mu to myslelo?

Střeva používají stejné látky a buňky jako mozek, aby nám pomohla trávit. Když je něco v nepořádku, mozek na to upozorní. Mikroorganismy ve střevech rozhodují o naší imunitě, psychickém zdraví, náladách i chování. Střeva a mozek spolu neustále komunikují. Jak jejich propojení funguje? Co našemu druhému mozku nesvědčí a co mu naopak prospívá?
marianne.cz

Nejlepší konkrétní potraviny pro zdravá játra

Borůvky a další tmavé bobuloviny
Borůvky, maliny, brusinky, ostružiny i jahody obsahují antioxidanty zvané polyfenoly, které chrání játra před poškozením.

Grep a hroznové víno
Grep je silný antioxidant s vysokým obsahem vitamínu C. Znásobuje přirozené čistící procesy v játrech. Podporuje produkci enzymů, které pomáhají tělu zbavovat se karcinogenů a jiných toxinů. Hroznové víno obsahuje látku resveratrol, která játra chrání před poškozením, zlepšuje zpracování cukrů a tuků.

Tmavá hořká zelenina
Hořkost obvykle značí, že jsou v potravě prospěšné enzymy, které vyživují játra a stimulují produkci žluči a tím zlepšují trávení. Rukola, kapusta, růžičková kapusta, špenát nebo čekanka obsahují síru, aktivátor jaterních enzymů odpovědných za vylučování volných radikálů a toxinů z těla.

Květák a brokolice
Zvyšují hladinu draslíku a obsahují indoly, sloučeniny známé protirakovinným účinkem. Zvyšují produkci glukosinátů, které pomáhají pročistit játra a posilují jejich schopnost odbourávat z krve karcinogenní látky a těžké kovy.

Mrkev a červená  řepa
Obsahují značné množství rostlinných flavonoidů a betakarotenu.

Ořechy
Hlavně mandle, pekanové a vlašské ořechy. Jsou významným zdrojem antioxidantů a vitamínu E. I ten může podle výzkumů pomoci chránit před ztučněním jater.

Česnek
Tuzemská superpotravina. Obsahuje síru, ale také allicin a selen, živiny, které chrání játra před poškozením toxiny. Ale tady pozor, protože významně ovlivňuje krevní tlak.

Tučné ryby
Jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, to znamená dobré tuky, které pomáhají snižovat záněty.

Olivový a avokádový olej
Přispívají ke snížení oxidačního stresu a zlepšení funkce jater díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin. Vybírejte si opravdu kvalitní oleje, nejlépe bio extra panenské.

Byliny a koření
Z bylinek prospívají petržel, oregano, kopřiva, koriandr, pampeliška, prha arnika, máta peprná, přeslička rolní či řepík lékařský. Z koření jsou prospěšné kurkuma, zázvor nebo skořice. Kurkumin obsažený v kurkumě má širokospektrální použití včetně účinku proti hromadění toxinů v organismu.

Zázrak pro játra ostropestřec mariánský
Mezi bylinami na podporu jater má královské postavení. Je to totiž silný antioxidant, o němž se mluví doslova jako o zázraku pro játra. Obsahuje silymarin zpevňující strukturu buněk. Stimuluje jejich obnovu a chrání proti poškození volnými radikály. Vyrábí se z něj oleje, tinktury i čaje, ale nejvyšší koncentrace účinné látky obsahuje kvalitní extrakt.

Probiotické potraviny
Kefír, kombucha, kimchi a jiná kvašená zelenina, jako okurky nebo zelí podporují zdraví a pestrost mikrobiomu.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Rozlučte se s nepohodlnou obuví: 5 pádných důvodů, proč nosit barefoot boty

Rozlučte se s nepohodlnou obuví: 5 pádných důvodů, proč nosit barefoot boty

Zdraví
Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty

Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty

Zdraví
Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Zdraví
Kvíz: Dobro došli! Jak dobře znáte Čechy milované Chorvatsko?

Kvíz: Dobro došli! Jak dobře znáte Čechy milované Chorvatsko?