Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 vtíravých myšlenek, které mohou podle psychologů ublížit vašemu vztahu

Je pozoruhodné, co všechno myšlenky dokáží. Na seznam těchto věcí patří – ovlivnit pohled na svět, vyvolat úzkost, ale i zničit vztah. Psycholog Seth J. Gillihan odhalil, které konkrétní vtíravé myšlenky přispívají ve vztazích ke konfliktům a rozchodům a jak se jim vyhnout.

Tereza Čaladi | 5. 03. 2024

Vaše myšlenky jsou filtrem, který silně ovlivňuje to, jak vnímáte svého partnera – v dobrém i ve zlém. Pozitivní myšlenky vedou k dobrým pocitům, harmonickým interakcím a intimitě. Negativní myšlenky vedou ke špatným pocitům, hněvu či zášti. My pro vás zjistili, které myšlenky a jak mají neblahé dopady na dlouhodobé vztahy.

5 vtíravých myšlenek, které mohou podle psychologů ublížit vašemu vztahu

Předpoklady, které si lidé ve vztazích vytváří, jsou často formou kognitivního zkreslení nebo chybného myšlení, jak je vysvětleno v knize Mindful Cognitive Behavioral Therapy. Ta je postavená na kognitivně-behaviorální terapii, podle které změnou myšlení lze navodit i změnu chování. Které myšlenkové deformace často dovedou nadělat takovou neplechu, že mohou vést až k ukončení vztahu? A jak myslet jinak? Na to nám dala odpověď právě již zmíněná kniha.

1. Přegenerování

Předpokládáte, že pro každou situaci platí jeden příklad. Myslíte si například, že váš partner je „vždy“ kritický nebo se mu „nikdy“ nelíbí dárky, které mu dáváte. Zde kniha doporučuje hledat jemnější způsoby vidění věcí, „protože pravda má obvykle více odstínů šedé,“ píše její autor.

2. Personalizace

Věříte, že události, které s vámi nemají nic společného, se vás týkají. Tedy předpokládáte, že váš partner nechal třeba neumytou pánev, protože chtěl, abyste viděli, jak je to otravné. Ale přitom mohl jenom zapomenout. V tuto chvíli se zeptejte se sami sebe, zda je chování vašeho partnera nutně způsobeno vámi nebo je namířeno proti vám. Je více než pravděpodobné, že to s vámi nemá moc společného.

3. Falešný pocit odpovědnosti

Věříte, že máme větší moc, než ve skutečnosti máte. Štěstí toho druhého nezávisí jenom na vás a pokud je vaše drahá polovička naštvaná, nemusí to vždy být vaše chyba. Pamatujte, že každý je zodpovědný za své pocity a činy.

4. Zkreslená představa

Myslíte si, že věci by měly být nějak, ale neartikulujete to. Toto mohou páry řešit například chvíli potom, co spolu začnou bydlet. Jeden si myslí, že by měl i ten druhý vynášet odpadky. Ale žádné absolutní pravidlo tu na to přitom neexistujte. Pokud se potýkáte s něčím podobným, přeformulujte svou potřebu jako preferenci nebo přání – například: „Moc by pro mě znamenalo, kdybys vynesl odpadky.

5. Čtení myšlenek

Předpokládáte, že víte, co si váš partner myslí. Můžete si třeba myslet, že je váš partner zklamaný z vašeho fyzického vzhledu, ale pravda může být docela jiná. Zde pomůže to, když se jednoduše zeptáte toho druhého, co se mu nezdá.

Mohlo by se vám líbit

Když se partner stane vaším koníčkem aneb Proč je důležité mít i jiné zájmy

Všude slýcháme, že je důležité, aby ti dva, co se dají spolu dohromady, měli něco společného. A jistě, je to podstatné. Ale dělat spolu úplně vše také není to nejlepší.
marianne.cz

Posuňte své myšlení

Domněnky jsou velmi zrádné. Nenechte, aby zničily něco, co může být hezké. „V našem vztahu je mnohem méně problémů, když nepředpokládám, jaké jsou motivace mé ženy, co si myslí nebo co by ‚měla‘ dělat. Zpochybněním našich neužitečných přesvědčení se můžeme dostat za lži a polopravdy mysli, které motají naše myšlení a kalí vody našich vztahů,“ vysvětlil na serveru Psychology Today psycholog a autor výše zmiňované knihy, ze které jsme vycházeli, Seth J. Gillian.

Mohlo by se vám líbit

Kdy za vztah už nemá smysl bojovat? Napoví vám tyto 3 znaky

Vztahy bývají na začátku krásné, ovšem když trvají několik let, prochází partneři mnoha zkouškami. Častým problémem je, že spolu partneři přestanou komunikovat a vztah potom upadá. Jsou ovšem situace, kdy ani ty nejpropracovanější konverzace vztah nezachrání.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?