Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů

Přitulit se k chlupatému kamarádovi a usínat u láskyplného předení nebo spokojeného oddechování vašeho psa nebo kočky, je jistě příjemné. Pokud jde ale o děti, nemělo by k tomu docházet. Veterinářka Anna Goldsbrough Tvrdá z kliniky Pet Care Clinic vysvětluje důvody, proč spaní mazlíčků s dětmi nedoporučuje.

Veterinářka říká, že děti by s mazlíčky spát neměly

Každý, kdo si domů někdy pořídil pejska, si nejspíš pamatuje odhodlání, že nový člen rodiny bude mít své místo a v žádném případě nebude smět do postele, natož v ní se svými páníčky spát. A každý si nejspíš pamatuje i moment, kdy se zahleděl do těch krásný psích očí, neodolal a „výjimečně“ domácího mazlíčka do postele pustil. Z výjimečných situací se stal zvyk a nyní si už možná nedokážete představit, že by pejsek, který kolikrát zabere nejvíc místa, spal někde jinde než u vás pod peřinou. Co si budeme povídat, moct se přitulit k tomu oddanému hebkému tvorečkovi, může fungovat jako terapie a především, když je nám zrovna smutno, oceníme, když se máme v noci ke komu přitulit. Paní veterinářka Tvrdá nám však vysvětlila, proč by ke spaní psů a koček v posteli docházet nemělo, natož pak v posteli u dětí.

Mohlo by se vám líbit

ANKETA: Které psí plemeno je podle vás tím nejroztomilejším?

Všichni pejsci jsou roztomilí, my víme. Ale žádný milovník pejsků si nenechá ujít možnost se na nějaké podívat...a možná nakonec i vybrat.
marianne.cz

Při spaní s mazlíčkem může dojít k přenosu nemocí

Paní Anna Goldsbrough Tvrdá považuje z medicínského hlediska spaní mazlíčků v posteli za nevhodné. „Důvodů je několik. Například může docházet ke sdílení sekretů a exkrementů, a tedy přenosu nemocí. Lidé se takto mohou nakazit i MRSP(methicilin rezistentním stafylokokem),“ varuje veterinářka. Dalším důvodem, který platí především u štěňat, je ten, že mladí psi nejsou ještě po výcviku posilování dominantního postavení. „To může vést k dominantní agresi (Chování, které souvisí s přirozeným společenským způsobem života psů ve smečce a které někteří psi projevují i v rámci lidské rodiny. - pozn. red.). U některých zvířat se tím naopak posiluje separační úzkost,“ popisuje dál Tvrdá a dodává, že zvíře v domácnosti má mít své místo, které slouží k jeho odpočinku a nikdo jiný do něj nesmí.

Když se zaměříme na děti, platí to samozřejmě ještě víc. Za naprosto nevhodné považuji spánek dětí spolu se starými, nemocnými zvířaty, která trpí chronickou bolestí. Při nevhodném dotyku během spánku totiž může dojít i ke kousnutí,“ varuje veterinářka. Existují ovšem i výjimky, kdy může být pes naopak v posteli s páníčkem prospěšný. Oponovat se dá zvířaty, která jsou využívána terapeuticky. Je prokázáno, že děti, staré lidi, ale i dospělé uklidňuje dotyk, teplo i tepová frekvence jejich domácího mazlíčka. Spánek potom bývá hlubší a klidnější,“ přiznává Tvrdá. 

Jak zařídit dobrý spánek se svým mazlíčkem

Je tedy zřejmé, že dítě by s mazlíčkem v posteli spát rozhodně nemělo. Co se týče vás, jako dospělých lidí, zvažte všechna rizika, ale rozhodnutí je samozřejmě na vás. Pokud přece jenom usoudíte, že se zvířecím kamarádem chcete sdílet „pelech“, zjistěte, jaké kroky podniknout, abyste se dobře vyspali vy i váš mazlíček. 

  • Pořiďte si dostatečně velkou postel, abyste se do ní všichni pohodlně vešli a mohli jste během spánku libovolně měnit polohy podle potřeby. 
  • Dbejte na pravidelné převlékání ložního prádla. Správnou hygienou můžete eliminovat rizika spojená s šířením nemocí. 
  • Před ulehnutím do postele otřete pejskovi tlapky i srst, aby se venkovní nečistoty a alergie nedostali do ložnice. 
  • Choďte s mazlíčkem pravidelně na kontroly k veterináři. Budete-li udržovat zdravého pejska či kočku, též snížíte riziko přenosu nemocí. Navíc musíte vědět, že pes nemá blechy, klíšťata, červy…
  • Jděte s ním před spaním ven. Kromě toho, že se ještě vyvenčí a může mu to pomoci spálit přebytečnou energii. 
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Rodina a děti
Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Rodina a děti
Zkouška pro děti i rodiče: Jak podpořit teenagera před maturitou?

Zkouška pro děti i rodiče: Jak podpořit teenagera před maturitou?

Rodina a děti
Všechno nejlepší! Princezna Charlotte slaví 9. narozeniny. Podívejte se, jaká z ní vyrostla půvabná slečna

Všechno nejlepší! Princezna Charlotte slaví 9. narozeniny. Podívejte se, jaká z ní vyrostla půvabná slečna