Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak oživit váš partnerský vztah, pokud do něj vstoupil stereotyp a všednost

Info ikona
vztah

Jiskření, vzájemné překvapování, lehké napětí. Přesně to a mnoho dalších nevšedností si spojujeme se začátkem vztahu. Když se ale vedle stejného partnera probouzíte každý den po dobu několika let, už vás jen tak něco nepřekvapí. Navíc každodenní kolotoč kolem dětí, práce a domácnosti je tak vyčerpávající, že vyjeté koleje šetří čas i energii. Jak ale docílit toho, aby vaše partnerství nepohltil stereotyp až moc a váš vztah byl stále živý?

Kateřina Chytra | 29. 01. 2024

Pravdou je, že počáteční jiskření nelze udržet v partnerství dlouhodobě, a pokud si to přejete, jste odkázáni na cyklickou obměnu partnera či partnerky. To ovšem neznamená, že nelze i po letech soužití zažívat v partnerství náboj a vášeň. Kvalita přitažlivosti se sice změní, ale nevytratí. O tu kvalitu se však musíte ve vztahu postarat vy dva, protože samospádem se bohužel nestane.

Mohlo by se vám líbit

Vyjeté koleje jako forma bezpečí

Určitá míra všednosti a zvyku v partnerství je důležitá a dokonce prospěšná. Přináší nám totiž pocit bezpečí. Když se na sebe můžete s partnerem spolehnout, o děti je postaráno, uklizeno, jako rodina jste hmotně zabezpečení, můžete se uvolnit. Pokud tedy váš vztah navštívil stereotyp, nepanikařte. Za prvé je to do jisté míry v pořádku, a za druhé to můžete změnit a začít vnášet do svého vztahu nové podněty. Jaké by to měly být? Inspirujte se třeba následnými tipy.

Odpočiňte si od sebe

Pro zdravý vztah je nesmírně důležité, aby každý z partnerů měl své vlastní zájmy. Partnerství nemůže být živo jen samo ze sebe, ale potřebuje, abychom do něj vnesli energii z venku. Když strávíte naplňující čas s kamarádkami, ta radost, vypovídání se, společné vyplakání či postěžování vás nasytí, a vy ono uvolnění skrze sebe vnesete do vztahu. Navíc si odloučením získáte odstup a nadechnete se své vlastní energie. Nezapomeňte to samé dovolit i svému partnerovi.

Partner není automat

Vzpomeňte si, jak jste se v začátcích vztahu těšily z každého objetí, a když vám partner pomohl s taškou, vnímaly jste ho jako galantního gentlemana. Dnes vám přijde jako samozřejmé, že se manžel postará o děti a odveze je do školky a po cestě nakoupí a jemu zase přijde samozřejmé, když na stole najde bábovku a nedělní oběd. Kdybyste teď měly zavřít oči a představit si, že se už dveře domu neotevřou a váš protějšek nevstoupí, jaký z toho máte pocit? Najednou by vám po ranním shonu bylo smutno, a hádky z principu byste vnímaly malicherně. Pokud vidíte jen to, co je špatné a nefunkční, zaměřte se na to, co funguje a na co se můžete spolehnout? Připomínejte si, že váš partner, i to co dělá, není samozřejmé a oceňte to.

Mohlo by se vám líbit

Spolu bez dětí

Nemusíte hned jezdit na wellness víkend nebo společnou dovolenou, i když i to je skvělé. Dopřejte si pravidlený čas na společné rande. Potřebujete vystoupit z role mámy a táty a být pro sebe jen jako žena a muž. Domluvte se, že si každý měsíc dáte rande a prostřídejte se v tom, kdo ho zorganizuje. I kdyby to rande mělo být v obýváku, ale vy zajistíte hlídání a víno na večer, a následující měsíc to udělá váš muž. Ať už ten čas bude jakkoliv dlouhý, důležité je být spolu a v tyto okamžiky si navzájem naslouchat a vnímat se. Mobily dejte raději stranou.

Sdílejte

Během seznamování jste jistě s partnerem řešily vše, co se vám honilo hlavou. Jak to máte nyní? Partner ví, co se odehrává uvnitř vás, nebo si necháváte své pocity pro sebe? Případně váš muž je nemluvný a vy se ostýcháte zeptat na jeho myšlenky? Zkuste se více zajímat, ptát a odhalovat své prožívání partnerovi. Sdílení svých názorů, myšlenek a emocí je to, co vytváří blízkost, i když někdy může být vynesená pravda nepříjemná.

Drobnosti v průběhu dne

Oživit váš vztah vůbec nevyžaduje velké akce. Potřebujete se jen zastavit a cíleně vyjádřit svou náklonnost. Udělejte jen malinké gesto a uvidíte, jak se dynamika mezi vámi začne měnit. Na snídaňový pytlík namalujte srdíčko, když přijde muž z práce, obejměte ho a dejte mu pusu, ale plně přítomnou, namísto té automatické. Když projde okolo vás, pohlaďte ho po zádech měkkou láskyplnou dlaní a uvědomujte si onen dotek. A možná si řekněte, že by i vám něco takového udělalo radost.

Hlavně vědomě

Ať už se rozhodnete naložit se stereotypem jakkoliv, všechny uvedené tipy spojuje jediné – vědomý přístup. Když pozvete manžela do kina a v hlavě nosíte pracovní projekt nebo odpovídáte kamarádce na důležité zprávy, žádaná blízkost se konat nebude.

Zároveň myslete na to, že nejde o to zcela vymýtit zvyk. Hledejte spíš rovnováhu mezi zónami klidu a napětí, mezi nudou a vzrušením. Čeho je v jedno období moc, to nám jindy chybí. A tak je potřeba i ve vztahu dělat neustálou aktualizaci.

O autorce:

Mgr. Kateřina Chytra, koučka a celostní terapeutka, která již od roku 2012 podporuje ženy na jejich cestě za harmonickými a autentickými vztahy. V praxi jí pod rukama prošly stovky klientek, vedla v Praze workshopy na témata Vytvořte si harmonický vztah, Emoční programování, Komunikace ve vztazích, Energetické a meditační techniky. Vztahovost školila v rámci Školy koučů Pure mind a předávala tak své zkušenosti dalším koučům. Spolu s manželem se spolupodílela na pořádání festivalu Vědomého manželství a na meditační akci Ticho pro mír. Dnes žije na chalupě na Vysočině a vychovává s manželem čtyřletého syna. Své klientky provází individuálně v online terapiích nebo v online Trapeutických meditacích. Najdete ji na www.chytraterapie.cz nebo na sítích.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku