Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vztah po nevěře: 3 tipy, díky kterým může opět fungovat

Info ikona
Ruce páru

Nevěra rozhodně není nic příjemného a nemělo by k ní docházet. Ale když už se tak stane, nemusí to automaticky znamenat konec vztahu. Rozhodně není snadné ji překonat, ale v některých případech může být i katalyzátorem pozitivní změny.

Tereza Čaladi | 16. 08. 2023

Když začal manžel Elle Grant trávit v práci více času se svou spolupracovnicí, nezdálo se jí to nejprve podezřelé. Říkal jí o ní, že mu není moc sympatická a že je náročné s ní pracovat. Vzhledem k tomu, že takhle ale začíná spousta nevěr, začalo jí to vrtat v hlavě. A její intuice nelhala. Tento případ nebyl výjimkou a ona skutečně zjistila, že ji manžel podvádí. Což přiznal, když ho s touto domněnkou konfrontovala.

Tento manželský pár rozhodně není jediným, do nějž vstoupila nějaká milostná aféra. Podle průzkumu z roku 2020 přiznalo 23 % mužů a 12 % žen z USA, že svého partnera někdy podvedlo. U některých z nich to vedlo k rozchodům či rozvodům, u jiných nikoliv. Do druhé skupiny patří i Elle a její manžel, kteří se rozhodli, že se na svém vztahu pokusí pracovat – a úspěšně se jim to podařilo. O své zkušenosti sepsala knihu (vyšla v roce 2018 pod názvem Encyclopedia for the Betrayed: Your A-Z Guide for Anyone Who's Ever Been Lied To, Cheated on & Left for Dead).

Mohlo by se vám líbit

3 tipy, jak mít zdravý vztah po podvodu

Na téma vztahu po podvodu se ve spolupráci s Elle Grant zaměřil server NBC News. Kromě zveřejnění jejího příběhu oslovil také odborníky a společně vytvořili několik tipů na to, jak napravit a udržet vztah, když v něm dojde k nevěře. My bychom vám rádi předali několik z nich.

1. Ujistěte se, že existuje výčitka

Podle párové terapeutky Jen Elmquist by měla po podvodu ve vztahu být přítomná určitá míra lítosti. To je podle ní odrazovým můstkem k tomu, aby na něm bylo možné zase pracovat. Lítost totiž ukazuje, že dotyčnému na vztahu záleží. „Pokud jste vy tím, kdo někoho podvedl, je tohle dobrý ukazatel toho, jak se ohledně dané situace cítíte. V případě, že vás podvedl váš partner a vy od něj necítíte výčitky svědomí, bude to něco, co budete chtít hledat jako výchozí bod, abyste se vrátili zpět na trať,“ řekla výše uvedenému serveru.

2. Upřímně proberte, proč se to stalo

Tento krok je velmi těžký, ale zároveň nesmírně důležitý k tomu, abyste se mohli posunout vpřed a vyhnout se v budoucnu podobné situaci. Podle Elmquist je na místě vyjasnit si, proč se to stalo a co ve vztahu způsobilo, že tam byly otevřené dveře pro podvádění. Na důvodu záleží i podle rodinné a manželské terapeutky Amandy D. Mahoney. Základní nenaplněné potřeby ve vztahu, špatná komunikace , problémy s připoutaností a zastaralé genderové role, to vše podle ní může být impulsem pro aféru. Zde je alarmující, že pokud osoba, která podváděla, nedokáže říct, proč se to stalo, a automaticky začne svalovat vinu na druhého v páru, náprava nemusí být možná.

3. Vybudujte si znovu důvěru

Předchozí bod je podle manželské koučky Lesli Doares zásadní k obnovení důvěry. Je to ale pouze začátek. Ten, kdo svého partnera podvedl, by poté měl být k němu celkově více otevřený – říkat, kde je a s kým i co mu ve vztahu vadí. Zároveň být transparentní v tom, když nastane situace, která může nevěru připomínat, nebo s ní nějak souvisí. Například pokud se má potkat s člověkem, s nímž aféra proběhla (například na pracovní schůzce), měl by to partner vědět.

Tip navíc: Nemusíte na to být sami

Posledním tipem je nebát se obrátit v těchto situacích na odborníka. Elle Grant a její manžel chodili na terapii zvlášť, poté i na párovou. Díky tomu krizi překonali a dnes tak mají manželství, které trvá více jak 20 let.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku