Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Psychologie

Jak pomoci mladým sportovcům dostat se na vrchol: Naučte je prohrávat a motivujte hrou

Život šampiona není jednoduchý – je plný tréninků, úkolů a neustálé disciplíny. I když se většinou díky píli a odhodlání dostane na vrchol, občas se vyskytnou překážky v podobě neúspěchů. Jak s nimi úspěšně bojovat a neztratit se?

Jana Szkrobiszová | 2. 07. 2024

Nikdo není dokonalý

První překážky se mohou zdát jako maličkosti, ale ve světě dětí to může znamenat obrovský problém. Je důležité všímat si, jak se mladí sportovci s těmito výzvami vyrovnávají. Přijmout sebe sama i s nedokonalostmi je obtížné pro dospělé, natož pro děti.

Mohlo by se vám líbit

Jak vychovat šampiona: Když chcete mít ze sportovce týmového hráče

Ve světě, kde je týmová spolupráce zásadní pro úspěch ve sportu i osobním životě, je důležité naučit mladé lidi fungovat v kolektivu. Solidarita, vzájemná podpora a schopnost držet spolu jsou zásadní vlastnosti každého týmového hráče. V tomto procesu hrají nezastupitelnou roli rodiče a trenéři, kteří jsou průvodci ve výchově jedinců připravených stát se členy jakéhokoli týmu.
marianne.cz

Řešte problémy hned, jak je zaznamenáte

Jakmile si všimnete, že dítě čelí potížím, začněte situaci okamžitě řešit. Mluvte s mladým šampionem otevřeně a jemně. Vyjadřujte podporu a hodnoťte situaci s empatií. Ukazujte jim, že každý má své slabé chvilky.

Sdílejte své příběhy neúspěchu

Vyprávějte dítěti o svých vlastních neúspěších a o tom, jak jste se z nich poučili. Tím mu ukážete, že selhání je běžnou součástí života a že i dospělí dělají chyby. Děti tak lépe pochopí, že chyby jsou příležitostí k růstu.

Mohlo by se vám líbit

Jak být dobrými rodiči? Psycholožka má pro vás tři jednoduché rady

Možná z vás nikdy nebudou dokonalí rodiče. Můžete však být „dost dobří” rodiče. Zkuste se řídit radami od renomované psycholožky, která rodičům doporučuje opakovat si určité mantry.
marianne.cz

Sledujte příklady velkých hvězd 

Inspirujte se příběhy známých sportovců, kteří také zažili neúspěchy, ale nevzdali se. Sledujte společně zápasy velkých hvězd, které někdy prohrály, ale přesto se zvedly a pokračovaly dál. Tyto příběhy mohou mladým sportovcům dodat odvahu a motivaci pokračovat, i když se jim nedaří.

Umění nevzdat se a bojovat dál

Ukázat mladému šampionovi, že pokud se nevzdá, může získat víc než jen vítězství, je inspirací k rozvoji jeho vnitřní hodnoty a síly. Nevzdat se a bojovat dál je charakteristickým rysem opravdového bojovníka.

Prohra je součást života

Mladý hráč to možná ještě neví, ale setkání s prohrou může být pro jeho vývoj malým vítězstvím. Prohra není jen poučení pro životní situace, ale také cennou příležitostí k růstu. Pokud hráč dokáže svou prohru správně zhodnotit, analyzovat své chyby a nedostatky, posílí ho to nejen ve hře, ale i v životě.

Mohlo by se vám líbit

Jak vychovat šampiona: Jak ideálně skloubit vzdělání a sport

Dosáhnout rovnováhy mezi sportovní kariérou a vzděláním vyžaduje od mladého sportovce nejen úsilí a disciplínu, ale také vynikající organizaci a odhodlání. Ačkoliv to na první pohled nemusí být zřejmé, tato cesta je nejen vzrušující, ale také nesmírně náročná. Jak tedy úspěšně zvládnout skloubení vzdělání a sportu?
marianne.cz

Společné analyzování chyb hrou

Po překonání prvních překážek je důležité zjistit, proč k nim došlo. Rozebrání zápasu a identifikace chyb představují první krok k jejich nápravě a budoucímu zlepšení. Tímto inovativním přístupem můžete ukázat, jak pomoci mladým sportovcům zlepšit se prostřednictvím hry. Tento přístup nejenže napomáhá při opravě chyb, ale také motivuje mladé šampiony, aby se z nich přirozeně poučili.

Analýza chyb jako hra

Namísto tradičního a často demotivujícího kritického hodnocení, přistupujte k analýze chyb jako ke hře. Děti se učí nejlépe, když jsou zapojené do zábavných a interaktivních aktivit. Při společné analýze zápasu můžete využít hry a soutěže, které pomohou odhalit a opravit chyby. Tento přístup umožňuje dětem vidět své chyby z jiné perspektivy a učit se z nich přirozeně.

Motivace pomocí hry

Malí šampioni jsou často nejlépe motivováni, když se učí prostřednictvím hry. Rodiče a trenéři mohou využít různé herní techniky, aby dětem ukázali, jak mohou své chyby napravit. Například můžete vytvořit scénáře, kde děti řeší konkrétní situace, které vedly k chybám, a hledají způsoby, jak je zvládnout lépe. Tímto způsobem se učení stává zábavným a zároveň efektivním.

Mohlo by se vám líbit

Pavel Berky: vytvořil zdravý jídelníček a recept pro šampiony

Semifinalista MasterChef 2020 a módní návrhář Pavel Berky už nejednou ukázal svůj vrozený talent pro vytříbenou chuť a originální recepty, které si sám vymyslel. Exkluzivně pro Marianne vytvořil zdravý fit recept pro sportovce a připravil si několik rad, jak zpestřit náročný jídelníček farmářskými a bio surovinami.
marianne.cz

Mentální podpora rodičů a trenéra

Mladí sportovci potřebují nejen fyzický trénink, ale také silnou mentální podporu od svých rodičů a trenérů. Je důležité, aby jim bylo neustále připomínáno, že sport je stále jen hra, ačkoli jejich touha po vítězství je přirozená a pozitivní. Společnými silami můžete najít způsoby, jak zlepšit jejich techniku a pomoci jim zvládat tlak a napětí spojené se sportovním výkonem.

Najděte způsob ventilace napětí

Napětí a stres jsou nevyhnutelné součásti sportovního života. Je důležité, aby sportovec měl způsob, jak toto napětí ventilovat. To může zahrnovat relaxační techniky, jako je hluboké dýchání nebo meditace, ale také společné aktivity, které pomáhají uvolnit mysl a tělo. Například pravidelné rodinné večery věnované aktivitám, které pomáhají uvolnit stres – jako je sledování filmů, hraní deskových her nebo čtení knihy

Zařazení fyzických aktivit, které nejsou přímo spojené se sportem, který dítě trénuje, jako je jízda na kole, plavání nebo procházky v přírodě, může být také velmi prospěšné. Povzbuzování mladého sportovce, aby si našel zálibu mimo sport, která mu pomůže odpočívat a získat nový pohled na věci, je další důležitý aspekt mentální podpory.

Zdroj článku

Související články

Psychologie
 Vzájemná spolupráce rodičů a trenérů: Jak vychovat ze sportovce týmového hráče

Vzájemná spolupráce rodičů a trenérů: Jak vychovat ze sportovce týmového hráče

Psychologie
Vlastnosti a mentální nastavení vítězů: Jak dovést budoucího šampiona na vrchol

Vlastnosti a mentální nastavení vítězů: Jak dovést budoucího šampiona na vrchol

Tradice
Kapličky nebyly jen místem k modlitbě, významů měly víc, než byste možná řekli

Kapličky nebyly jen místem k modlitbě, významů měly víc, než byste možná řekli

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se