Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

Mnoho rodičů věří, že jakmile jejich děti vyrostou, nějakým způsobem se o ně postarají a vrátí jim to, co jim dali oni sami. Ať už jsou to finance, čas nebo jiné věci, častokrát se ve společnosti setkáváme s určitým očekáváním od svých potomků. Právě tento názor je ale poměrně kontroverzní. Děti nám v podstatě nic nedluží, stejně jako my svým rodičům. A nebo ano?

Aneta Akgül | 20. 05. 2024

Jakmile si pár pořídí dítě, věnuje mu maximum pozornosti a času. Je to poměrně logické. Najednou se nestaráte jen o sebe, ale i o někoho dalšího. Nejedná se pouze o čas, pozornost, finance a další faktory. Mnozí rodiče také odsouvají své sny a přání a svůj život zkrátka přizpůsobí tomu, že v něm přibyl nový člen. Jedná se o zcela přirozený proces, se kterým je nutno počítat.

Existují lidé, kteří tento proces berou jako samozřejmost a od svých potomků neočekávají nic na oplátku. Je zde ale i druhá skupina rodičů, kteří zarytě věří, že jim to všechno jejich děti jednou vrátí. Jakmile totiž potomci dospějí, mohou svým rodičům zajistit potřebnou péči, finančně je podpořit a zkrátka jim dopřát. Postarat se o to, aby se jejich rodiče měli dobře. Je to jakási nepsaná povinnost? Nebo tyto věci děláme ze své dobré vůle, úcty a pokory, které ke svým rodičům chováme?

Mohlo by se vám líbit

Děti nejsou pro každého: Tyto slavné ženy se rozhodly dítě nemít. Jejich důvody jsou pochopitelné

Je skvělé žít v 21. století, protože i my ženy se konečně můžeme svobodně rozhodnout, čím chceme a nechceme být. Jedním takovým rozhodnutím může být nestát se matkou. Pojďme se podívat na slavné ženy, které se vydaly na bezdětnou cestu, a na důvody, jež je k tomu vedly. Třeba se i vy právě teď zabýváte podobnou životní otázkou a jejich osudy vás mohou inspirovat.
marianne.cz

Děti svým rodičům nedluží vůbec nic

Poměrně kontroverzní debatu na toto téma nedávno rozvířila maďarská influencerka Lainey Molnar, která na svém Instagramu velmi důrazně apelovala na to, že svým rodičům nedluží vůbec nic. „Je tady věc, kterou bych si přála, aby chápalo více rodičů dospělých dětí. Nedlužím svým rodičům nic za to, že mě vychovávali. Ani dík. Ani lásku, ani respekt. Nemusím to splácet a nemusím se o ně starat. Neprosila jsem se o to, abych se narodila. Na tuto zemi jsem přišla, protože rodiče udělali některá rozhodnutí, a tím podepsali jednostrannou smlouvu, že se budou starat o mě a o to, abych se měla dobře,” vysvětlovala svůj postoj k celé situaci Molnar.

„Ale, velké ale, jakmile jsem se stala vědomou a trochu nezávislou, vyvinula jsem si empatii a schopnost dávat lásku, respekt a vděčnost. Nejen ji přijímat. Takže to, co jsem považovala za vhodné a možné, jsem dala svým rodičům. A jako dospělí jsme si rovni. Žádné dluhy. Nemiluji své rodiče za to, že mě vychovávali. Miluji je, protože se známe a všichni investujeme do tohoto vztahu vzájemnou důvěru a respekt, jako dospělý k dospělému. Je to posíleno naší společnou historií, naší vděčností a péčí. Ale stejně tak je to oslabeno různými dětskými konflikty nebo chybami rodičovství, které jsme prožili. Je to vztah v průběhu, který vyžaduje trpělivost, lásku a porozumění, stejně jako jakýkoliv jiný vztah. Nemusím svým rodičům vracet nic. Volím si, že je miluji, a to je zdravý způsob,” stála si pevně za svým influencerka a ilustrátorka.

V komentářích pod jejím příspěvkem se strhla obrovská vlna diskuzí. Někteří uživatelé s ní souhlasili, jiní byli vůči tomuto kontroverznímu postoji naprosto proti.

Mohlo by se vám líbit

„Já chci dítě, ale můj partner ne.“ Rodinná terapeutka radí, co v takové situaci dělat

Rozhodnutí mít dítě je zásadní. Je to na celý život. Někdy se partneři neshodnou na načasování založení rodiny, či celkově na rozhodnutí, zda vůbec mít děti. To může potenciálně vést do slepé uličky. Odbornice radí, jak s tím naložit.
marianne.cz

Očekávají rodiče od svých dětí splacení „dluhu“?

To, že se rodiče starají o své děti, je normální. Dokonce je to povinnost, která je podmíněna zákonem. Co ale není povinností, je to, že by děti měly tento dluh svým rodičům splácet. I přesto se ale najdou takoví jedinci, kteří očekávají, že jim jejich děti v dospělosti nějakým způsobem vrátí to, co do nich investovali. A řeč není pouze o financích. Samozřejmě zde hraje obrovskou roli několik velmi důležitých faktorů, mezi které patří především rodinné vztahy a osobnostní rysy všech zúčastněných. Každý člověk má na toto kontroverzní téma svůj vlastní názor, což je zcela normální. Je ale pravda, že nikde není psáno, že to, co rodiče svým potomkům věnují, jim nutně musí být vráceno. Je tedy takové očekávání zcela bezpředmětné, nebo je naopak logické? Existuje mnoho studií a debat na toto téma, ovšem k jednotnému závěru jsme zatím jako společnost nedospěli.

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací