Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

7 nejlepších potravin pro ženy nad 40 let podle dietologa

Nastartujte svůj metabolismus, zpevněte kosti a zbystřete mysl při každém jídle. Podle dietologů existuje řada potravin, které je důležité zařadit do svého jídelníčku s přibývajícím věkem. Nemusíte tak držet žádné drastické diety, stačí malinko pozměnit svoje stravovací návyky. Kterých 7 potravin je nejlepších pro ženy nad 40 let?

Klára Novotná | 3. 03. 2024

Jak stárnete, váš metabolismus se zpomaluje, začínáte ztrácet svalovou hmotu a hladina vašich hormonů je poněkud neklidná, takže jste náchylnější k přibírání na váze, změnám nálady a zdravotním problémům, se kterými jste se možná během mladších let nevypořádávali. Naštěstí existují věci, které můžete udělat, abyste zvýšili své schopnosti spalovat tuky, stabilizovali energii a minimalizovali riziko onemocnění.

Kromě pravidelného cvičení, dostatku spánku a snížení hladiny stresu vám může konzumace potravin bohatých na antioxidanty pomoci omezit hlad a chutě a zároveň zlepšit vaše celkové zdraví. Jaká jídla by tedy měla patřit na váš talíř? Sarah Mirkin, dietoložka a autorka speciálního 21denního jídelníčku pro ženy nad 40 let, prozradila sedmero těch nejlepších potravin, které vám pomohou ošálit vaše tělo. 

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší sport na hubnutí? Za hodinu spálíte až 700 kalorií. Běh ani dřina ve fitku už vás nemusí trápit

Hubnutí je velké téma, ať jde o muže či ženy. „Lidé se snaží najít zázraky, ale cesta ke zdraví a hezké postavě není nijak složitá ani zapeklitá, chce to jenom vůli,“ říká fitness trenér Michal Šetina. Existuje sport, díky kterému zhubnete klidně i 700 kalorií za hodinu. Ovšem i extrémní pálení kalorií má svá úskalí.
marianne.cz

7 nejlepších potravin pro ženy nad 40 let podle dietologa

1. Lněná semínka pro zdravé srdce a dobrou mysl

Lněná semínka jsou vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou nezbytnými tuky pro bystrou mysl a zdravé srdce. Navíc jsou skvělé pro vaše střeva, náš druhý mozek„Jak stárneme, je důležitější jíst správná jídla, abyste udrželi zdraví svých střev pod kontrolou,“ říká Mirkin. "Lněná semínka jsou nabitá vlákninou pro dlouhodobé zdraví trávení."

Jen nezapomeňte použít mletá lněná semínka nebo je pomelte celá; vaše tělo tráví a absorbuje živiny z mletých lněných semínek lépe než z celých.

2. Losos prospívá pokožce žen nad 40 let 

Tučné ryby, jako je losos, jsou bohaté na omega-3 a jsou dobrým zdrojem bílkovin. I když obsahuje hodně tuku, je bohatým zdrojem bílkovin a sacharidů, což je klíčem k tomu, abyste udrželi své chutě pod kontrolou. "Losos je nejen uspokojující a lahodný, ale také rozzáří vaši pokožku, sníží riziko onemocnění a dokonce potlačí váš hlad," říká dietoložka.

3. Avokádo snižuje krevní tlak

Avokádo plné zdravých tuků může díky slušnému obsahu draslíku pomoci udržet vaši pokožku svěží, vyživit vlasy a pomoci snížit krevní tlak"Přestože avokádo má velmi vysoký obsah tuku, je spojeno se ztrátou hmotnosti, protože obsahuje mnoho prospěšných látek," prozrazuje dietoložka Mirkin.

4. Řeřicha by neměla chybět v jídelníčku žen nad 40 let

Protřepejte si svůj obědový salát s touto peprnou listovou zeleninou a přitom udržujte svou pokožku dokonale zářící. "Řeřicha je nabitá vodou, vitaminem C, vitaminem A a antioxidanty, které zabíjejí volné radikály, jeden z hlavních agresorů předčasného poškození kůže," říká Mirkin.

Mohlo by se vám líbit

7 nejvýživnějších potravin světa: Je mezi nimi i nejlahodnější ovoce

Odborníci na výživu doporučují pestrou a vyváženou stravu. Co si pod tím ale představit? Zařaďte do jídelníčku těchto sedm nejvýživnějších potravin světa. Budete mít z velké části splněno a zároveň si úžasně pochutnáte.
marianne.cz

5. Kysané zelí je zázrak pro vaše střeva

Ženy nad 40 let by měly zahrnout kysané zelí do své stravy z několika důvodů. Prvním důvodem je vysoký obsah vitamínu C, který pomáhá posilovat imunitní systém a chrání tělo před nemocemi, což je zvláště důležité s přibývajícím věkem. Kysané zelí také obsahuje probiotika, která podporují zdravou střevní mikroflóru a pomáhají trávení, což může snížit riziko zažívacích problémů, které se často vyskytují s věkem. Navíc obsahuje vlákninu, která podporuje zdravé střevní fungování a může pomoci při udržení normální hladiny cholesterolu.

6. Hořká čokoláda je pro ženy na 40 let téměř nutností

Čokoláda nemusí být první věc, na kterou pomyslíte, když přijde řeč na lepší výživu po čtyřicítce, ale tento požitek po večeři může skutečně udělat zázraky pro vaše zdraví. "Horká čokoláda je bohatá na flavonoly, které chrání vaše srdce, snižují riziko cukrovky a snižují krevní tlak ,“ říká dietoložka. Držte se čokoládových tyčinek, které obsahují alespoň 70 % kakaa a méně než 6 gramů přidaného cukru, abyste z každé porce dostali to nejlepší. 

7. Edamame je úžasným zdrojem bílkovin nejen pro ženy

Edamame obsahuje 9 gramů rostlinného proteinu pro budování svalů v pouhé ½ šálku a přitom má méně než 100 kalorií. Tyto všestranné sójové boby jsou také skvělým zdrojem kyseliny listové (vitamín B9), železa , vitaminů C a A a draslíku pro vaše srdce.

Mohlo by se vám líbit

Nedaří se vám zhubnout? Fitness trenér a výživový poradce prozradil 3 nejčastější chyby, kterých se dopouštíme

V hlavě snad každé ženy se jednou za čas ozve vnitřní hlas, který jí připomene, že by se sebou měla začít něco dělat. Pokud se však rozhodnete začít pracovat na své postavě, je důležité to dělat správně. Výživový poradce a fitness trenér Michal Šetina prozradil základní chyby, kterých se ženy při hubnutí nejčastěji dopouštějí.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Mindfulness jako cesta k plnému soustředění a vnímání: Stačí jej trénovat pár minut denně

Mindfulness jako cesta k plnému soustředění a vnímání: Stačí jej trénovat pár minut denně

Zdraví
Slavné matky po čtyřicítce: Je věk v mateřství opravdu jen číslo?

Slavné matky po čtyřicítce: Je věk v mateřství opravdu jen číslo?

Životní styl
Krásné opálení prochází žaludkem: Vyzkoušejte recepty pro zdravější pokožku

Krásné opálení prochází žaludkem: Vyzkoušejte recepty pro zdravější pokožku

Zdraví
Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění