Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Stojíte o pevnější vztah a lepší duševní zdraví? Běžte spát 90 minut před vaším partnerem

Pokud uleháte každý večer s partnerem do postele ve stejnou dobu, ale nemůžete usnout, možná pro vás máme řešení. Respektive vyplývá z výsledků nedávného výzkumu a komentáře odbornice na spánek.

Tereza Čaladi | 23. 05. 2023

Soužití s partnerem může být v některých ohledech složité. Sdílení postele v mnoha případech spadá do této kategorie. Lidé řeší, zda mít společnou peřinu, nebo nikoliv. Ne vždy se shodnou na tom, že chtějí usínat v objetí. A co teprve když jeden z nich chrápe!

Podle nového výzkumu mají Britové více než polovinu týdne (3,64krát týdně) přerušovaný nebo špatný noční spánek. Z velké části za to přitom může sdílení postelí. To je důvod, proč více než čtvrtina lidí přiznává, že spí mnohem lépe, když s nimi partner není v posteli, přičemž 20 % chodí spát v jinou dobu než jejich partner.

Mohlo by se vám líbit

Mají oddělené postele vliv na sexuální život? Psychoterapeut má jasno

Existují páry, které usínají a probouzejí se společně. A pak jsou ty, které tráví noc v oddělených pokojích. Je to známka odcizení, nebo prostě způsob, jak se dobře vyspat? A má to vliv na sexuální život?
marianne.cz

Tipy, jak sesynchronizovat svůj spánkový režim s partnerem

Pokud máte problém sjednotit váš spánkový režim s partnerem, fyzioterapeutka a odbornice na spánek Sammy Margo působící ve společnosti Dreams, která stojí za výše zmíněným výzkumem, radí „dejte jej na první místo“. „Když jsou lidé nevyspalí, reagují podrážděněji, což následně může vést k více hádkám,“ řekla magazínu Glamour. A uvedla způsoby, které vám mohou pomoci spánek zlepšit. Ty následně mohou být důvodem pevnějšího vztahu a mimo to i větší psychické pohody.

Běžte spát 90 minut před vaším partnerem

Pokud potřebujete při usínání prostor, což, jak vyplývá z výsledků výše zmíněného výzkumu, pomáhá, Margo doporučuje jít si lehnout 90 minut před vaším partnerem (nebo po něm, záleží, jak se domluvíte). „Toto je optimální čas, protože vám umožňuje dostat se do fáze hlubokého spánku ještě předtím, než se druhá osoba vůbec dostane do postele. Tímto způsobem stále těžíte z výhod intimního sdílení postele se svým partnerem, aniž byste se museli potýkat s tím, že budete usínat vedle něj,“ vysvětlila Glamour. „A pokud máte pocit, že to znamená, že je váš vztah nejistý, je to právě naopak. Ukazuje to, že vám na vašem partnerovi a vašich potřebách záleží a že jste otevřeni pracovat na tom, aby byl váš vztah co nejlepší a oba jste byli spokojeni,“ doplňuje.

Mluvte o svých spánkových preferencích

Komunikace je základ. Chodit do postele 90 minut před partnerem může fungovat pro spoustu lidí, ale to nutně neznamená, že to bude vyhovovat i vám. Mluvte tedy spolu a řekněte si, jaká doba spánku je pro vás vhodná a zda chcete chodit spát zvlášť, nebo dohromady. Může se stát, že jeden z vás je „ranní ptáče“ a druhý „sova“. S tím vším se dá pracovat, pokud spolu budete komunikovat.

Myslete na to, že i čas o samotě je důležitý

Pokud se cítíte provinile, když se chcete odebrat do postele dříve než váš partner, nemusíte. Je přirozené, že chcete trávit nějaký čas i o samotě. Zejména pokud se cítíte trochu nesví a chcete si urovnat své myšlenky. Právě čas před spánkem vám může poskytnou příležitost k relaxaci a péči o sebe, což může pomoci snížit stres a úzkost...a to nakonec vede k pevnějšímu vztahu s partnerem.

Mohlo by se vám líbit

Spíte v ponožkách? Pokud ne, možná byste to měli zvážit. Má to mnoho výhod

Svět je rozdělený na ty, co spí v ponožkách a na ty, co spí naboso. Nicméně pokud patříte k těm druhým a trpíte nespavostí, doporučujeme vám své rozhodnutí přehodnotit. Ponožky na noc mají spoustu benefitů. A nejen spánkových.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály