Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Švédská ledová jóga: mrazivé cvičení, které osloví i vás

Jóga a otužování jsou trendy posledních let. Jak vypadá jejich spojení? Přímo senzačně. Ačkoliv to může znít velmi adrenalinově, věříme, že ledová jóga zaujme i vás. Navíc se současnými teplotami se dá praktikovat i u nás.

Tereza Čaladi | 2. 12. 2023

Jóga je kvůli svým efektům – mezi které spadá větší síla, flexibilita, kondice celkově a i čistá hlava – jedním z nejoblíbenějších cvičení v posledních letech. Možná z toho důvodu vzniká více a více jejích druhů. Kromě klasické jógy existuje power jóga zaměřená na sílu, dále například akrojóga, která zahrnuje akrobacii ve dvojicích, ale například i jóga se štěňátky či hot jóga, která se cvičí v místnosti, kde je okolo 40 °C. O ledové józe by se dalo říct, že je přesným opakem poslední jmenované jógy.

Co je přesně „ledová jóga“?

Ledová jóga navazuje ještě na další trend, a sice otužování podle Wim Hofa (zakladatele otužování). Ačkoliv přináší některé podobné benefity jako otužování, nemusíte při ní vyloženě vstupovat do ledové vody, jedná se totiž o jógu na ledě.

Ledovou jógu začala praktikovat švédská jogínka Rebecca Björk. Léta cvičila jógu venku, až ji napadlo zařadit ji do svého nového wellness programu spolu s chůzí po sněhu a mindfulness. Chladné počasí a pohyb posilují krevní oběh, což více stimuluje bdělost a vy se tak cítíte, jako byste měli více energie. Björk ji cvičí na zamrzlém Baltu, vy ji ale můžete praktikovat i na zahradě. Při současných teplotách zkrátka stačí být venku.

Tu severskou zažila na vlastní kůži Emma Cook, redaktorka magazínu Guardian. „Fyzické pocity jsou zde intenzivnější. Dokonce i hluboké dýchání každou pózou je vzrušující, jako vdechování drceného ledu. Ukrytá v silných vrstvách, sněhové kombinéze a gumových botách můžu zapomenout na své běžné rychlé vinyasy. Přechod do nejjednodušší pózy vyžaduje čas a úsilí,“ popisuje jógu v -17 °C ve své reportáži. K té došlo poté, co přišli z tábora, kde mají útulné chatičky, k Baltskému moři na sněžnicích. Potom 30 minut cvičili, následovalo pití čaje a dobrá večeře zpět v táboře. Pro upřesnění: do vody lezou jen opravdoví fajšmekři, častěji po józe následuje právě ten čaj. Chválila si taky minduflness, neboli zklidnění mysli, které s touto jógou přichází. Díky chladu si je člověk daleko více vědom sám sebe a spojení s přírodou.

Mohlo by se vám líbit

Proč vyměnit rychlé otužování za dlouhé plavání ve studené vodě?

Zatímco v našich končinách se oddáváme rychlým ponorům a opěvujeme jméno Wim Hof, v západních zemích podlehli odlišnému trendu. Bleskové otužování totiž vyměnili za dlouhé plavání v ledové vodě, které má údajně blahodárné účinky a vynikající vliv na lidskou psychiku.
marianne.cz

Přínosy ledové jógy

Benefity této jógy spočívají zejména v její jednoduchosti a jejích efektech.

  • Můžete ji dělat kdekoliv venku a kdykoliv

Stačí vám základy jógy a poté můžete ledovou jógu praktikovat i sami dle vašich možností. U nás to sice nebudete jako ve Švédsku v -17 °C, ale účinky bude mít i v -3 °C, které jsou aktuálně venku.

  • Trvá pouze 30 minut

Optimální je, když se před jógou zahřejete procházkou, ale samotné cvičení by mělo trvat zhruba půl hodiny.

  • Více při ní spalujete

Sice jsou některé pohyby v mnoha vrstvách trochu náročnější, celkově při cvičení v chladu vydáváte ale více energie, a tím spalujete i více kalorií.

Jak zmiňuje britská redaktorka výše, tato jóga působí jako terapie. Posílíte umění žít v přítomnosti i schopnost všímat si hezkých maličkostí, což souvisí s meditací.

  • Posílení imunity

Ledová jóga podobně jako otužování posiluje kardiovarskulární systém, což může vést k posílení imunity a celkově k lepší schopnosti těla regenerovat.

Mohlo by se vám líbit

Jóga s velkou dávkou roztomilosti: Naše redaktorka otestovala jógu se štěňátky

Fenomén cvičení s mazlíčky funguje již nějakou dobu v zahraničí, nyní už je ale i v České republice. A proto jsme ho museli vyzkoušet. Pokud jste milovníci pejsků, pak jsme si jisti, že mu také neodoláte. Pokud vás však zajímá, jak konkrétně lekce jógy se štěňátky vypadají, čtěte dál.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály