Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Slavné matky po čtyřicítce: Je věk v mateřství opravdu jen číslo?

Doba se posouvá a leccos i zrychluje, což neplatí pro otázku mateřství. Moderní ženy mají stále více času na to, kdy přivést potomka, ať už kvůli kariéře, cestování nebo absenci vhodného partnera. Zatímco jejich předchůdkyně se v tomto věku často připravovaly na roli babiček, dnešní novopečené maminky si díky mateřství prodlužují dobu mládí. Tento fenomén je navíc podpořen pokrokem ve vědě a medicíně. Když se podíváme do světa slavných matek, jen těžko uvěříte, že si je pořídily na prahu čtyřicítky. Je tedy v případě mateřství věk opravdu jen číslem?

Jana Szkrobiszová | 28. 06. 2024

Pro ženy bohužel nikoliv! A i když je současná medicína téměř zázračná a naději na vytoužené děťátko umí prodloužit, přírodu a pomyslné tikající biologické hodiny zcela oklamat neumí. “Žena se narodí s průměrným počtem 6 až 7 milionů oocytů neboli nezralých vajíček. Zatímco na začátku puberty počet vajíček dosahuje okolo 300 až 500 tisíc, s přibývajícími léty klesá a strmě se pak propadá po dosažení 35 let. Ve věku 38 let už jsou vaječníky téměř vyčerpány u 20 % žen,“ varuje medicínská ředitelka kliniky Europe IVF MUDr. Milada Brandejská.

Aktuální doba však úspěšně obchází přírodní zákonitosti a pomocí vyspělých technologií nabízí ženám možnost odložit mateřství o pár let a věnovat se budování kariéry či poznávání. A této možnosti využívá i stále více slavných žen.

Mohlo by se vám líbit

Matka nejbohatšího muže světa Maye Musk: V 75 letech mění pohled na stárnutí

Úchvatná a nesmírně inspirativní Maye Musk, maminka nejbohatšího muže světa, je v 75 letech top modelkou, hrdě nosí přírodní stříbrné vlasy a boří veškeré stereotypy o stárnutí. Zároveň má dva vysokoškolské tituly a je uznávanou expertkou ve svém oboru. Úspěchy a spokojený život si ale musela tvrdě vydřít, nejen když po odchodu od násilnického manžela zůstala sama se třemi dětmi, navíc prakticky bez peněz.
marianne.cz

I po čtyřicítce to jde, ale…

Přestože by se mohlo zdát, že opožděné mateřství slavných je spíše věcí zahraničního showbusinessu, ani české celebrity nezůstávají pozadu. Například známá herečka Veronika Žilková se své zkušenosti z předešlých těhotenství rozhodla po páté zúročit i ve věku 43 let, kdy úspěšně přivedla na svět dceru Kordulu. Bára Basiková, pro kterou mateřství také nebylo žádnou novinkou, svého dalšího potomka měla dokonce ve 46 letech.

Přestože je velmi složité oklamat tak dokonale fungující stroj jako je ženské tělo, pro které je pod tíhou přibývajících let těžké otěhotnět a šance na početí po 40. roce je sotva poloviční, existují případy, které tento jasný fakt vyvrací. Původem kanadská umělkyně Céline Dion měla štěstí hned dvojnásobné. Zpěvačka stojící za soundtrackem kultovního filmu Titanic se ve svým 42 letech stala dokonce maminkou dvojčat.

Rodičovství v pokročilém věku se však netýká pouze několikanásobných matek, ale i prvorodiček. Slovenská modelka Adriana Sklenářová si pro ni doposud neprobádanou cestu mateřství zvolila až ve věku 45 let. Do té doby se nad rolí matky nezamýšlela. Na rodičovství je třeba být připravená nejen fyzicky, ale i mentálně.

Mexická diva Salma Hayek, která svého prvního potomka měla až ve 41 letech, tvrdí, že díky tomuto pokročilému věku je schopna být dobrou matkou. Vyzrálost, psychická rovnováha, ale také finanční zabezpečení jsou častými důvody, proč se ženy stávají matkami až po 40. roku jejich života.

Opožděné mateřství však není zalito pouze sluncem. Většina slavných žen se matkami v pozdějším věku staly pouze díky umělému oplodnění, jelikož přirozená cesta pro ně již nebyla možná. Přestože se věda i medicína neustále posouvají a zdokonalují, stále jde o zásah do těla, kterému dle biologických hodin už ujel vlak. Těhotenství v pokročilém věku s sebou nese vážná rizika, která mohou ohrozit nejen matku, ale i samotné dítě.

Mohlo by se vám líbit

Dcera Kate Moss jde ve šlépějích své matky. Žije v jejím stínu?

Lila Grace Moss-Hack kráčí po modelingových molech na fashion weecích a dalších renomovaných akcích. Vypadá přitom jako naprostá kopie své matky. A každý si myslí, že uspěla jenom díky ní. Pravda o tom, jak se dostala k modelingu, je ale minimálně překvapivá.
marianne.cz

Nástrahy odloženého mateřství

Přestože je možné stát se matkou v pozdějším věku, odborníci tuto cestu z několika důvodů nedoporučují. Nejen samotné otěhotnění, ale i období před narozením dítěte může být doprovázeno značnými komplikacemi. „Pokud se ženě podaří po několika nezdařených pokusech konečně otěhotnět, ani potom není plod v bezpečí. Odložené mateřství je často doprovázeno samovolnými potraty, kterým i přes snahu a opatrnost bohužel v některých případech nelze předejít. Nenarozené dítě má navíc vyšší pravděpodobnost rozvinutí vývojových vad či dědičných onemocnění,“ dodává MUDr.Milada Brandejská.

Pro matky může být těhotenství stejně náročné jako pro nenarozené děti. Zdlouhavý a komplikovaný porod doprovázený náročnou a pomalou regenerací. To je pouze špička ledovce potenciálních nebezpečí, kterým jsou starší ženy vystaveny. Mimo fyzických hrozeb se odložené mateřství na matkách může podepsat i psychicky. Nepochopení a neustálé vysvětlování rozhodnutí ženy stát se rodičem až po 40. roku okolnímu světu je výzvou, které zvládnou čelit jen opravdu silní a přesvědčení jedinci.

Slavné matky

Související články

Tradice
Kapličky nebyly jen místem k modlitbě, významů měly víc, než byste možná řekli

Kapličky nebyly jen místem k modlitbě, významů měly víc, než byste možná řekli

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Lidé a místa
Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka