Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Reverzní chůze: 5 důvodů, proč bychom měli všichni častěji chodit pozpátku

Reverzní chůze, chcete-li chůze pozpátku možná zní jako bláznovství, do kterého se nám rozhodně nechce. Ona s sebou ale přináší řadu zdravotních benefitů pro naše tělo, o kterých bychom rozhodně měli vědět. Dokonce i vědecky podložené studie hovoří o ideální formě cvičení. Přečtěte si 5 důvodů, proč byste měli reverzní chůzi zařadit do svého života.

Klára Novotná | 6. 03. 2024

Chůze pozpátku, i když může působit jako nezvyklý koncept, má řadu přínosů pro fyziologii lidského těla. Závěry studií naznačují, že pravidelná chůze pozpátku může být užitečným doplňkem k tradičním formám cvičení, která se vyplatí! Mimochodem víte, kolik kroků musíte ujít, abyste začali hubnout?

Zdravotní přínosy reverzní chůze

1. Chůze pozpátku má pozitivní vliv na vaše kolena

Reverzní chůzí se učíte nové pohybové vzorce a můžete tak snížit zátěž kolen, která často vzniká při monotónních pohybech. Reverzní chůze není jen užitečným tipem, jak bojovat proti opotřebení kolen: různé pohybové vzorce, které se naučíte, posílí okolní svaly kolene a snižují riziko zranění.

 

Mohlo by se vám líbit

Nedaří se vám zhubnout? Fitness trenér a výživový poradce prozradil 3 nejčastější chyby, kterých se dopouštíme

V hlavě snad každé ženy se jednou za čas ozve vnitřní hlas, který jí připomene, že by se sebou měla začít něco dělat. Pokud se však rozhodnete začít pracovat na své postavě, je důležité to dělat správně. Výživový poradce a fitness trenér Michal Šetina prozradil základní chyby, kterých se ženy při hubnutí nejčastěji dopouštějí.
marianne.cz

2. Reverzní chůze působí na kardiovaskulární systém

Lehká chůze pozpátku může být také účinným kardio cvičením, jak naznačuje několik studií: V roce 2021 museli účastníci studie chodit pozadu na běžeckém pásu po dobu 30 minut během čtyř týdnů – jejich rychlost běhu a kardiorespirační kondice se výrazně zlepšila. V další šestitýdenní studii z roku 2005 účastníci díky chůzi pozpátku efektivně snížili své procento tělesného tuku.

Mohlo by se Vám líbit: Cvičení, díky kterému spálíte až 700 kalorií za hodinu, je efektivnější než běh

3. Reverzní chůze má pozitivní vliv nejen na vaše hýždě!

Studie zveřejněná v časopise Journal of Strength and Conditioning Research provedla porovnání svalové aktivity při chůzi vpřed a pozpátku. Zjistilo se, že chůze pozpátku aktivuje svaly nohou, včetně hamstringů a gluteálních svalů, větším rozsahem než při běžné chůzi. Tato zvýšená svalová aktivita může vést k posílení těchto svalů a zlepšení celkové stability.

Při sportech, jako je běh, fotbal nebo tanec, často působíte celou vahou svého těla na kolena. A při chůzi vpřed je typicky namáhána zejména patelární šlacha. Z dlouhodobého hlediska to může vést k problémům v oblasti čéšky a patelární šlachy. Při běhu či chůzi vzad se zátěž přesouvá na jiné svalové skupiny a šlachy. Aktivuje hýžďové svaly a procvičuje stehenní svaly – což může také dlouhodobě pomoci snížit nezdravý tlak na přední svaly a šlachy kolene. 

Doporučujeme: Doping pro vaše tělo: Studie odhaluje zeleninu, která působí jako "přírodní steroid"

4. Chůze pozpátku zlepšuje fungování vašeho mozku

Běh/ chůze pozpátku také pozitivně působí na funkci mozku. Zpětná chůze vyžaduje zvýšenou koncentraci a pozornost, protože musíte jinak vnímat své okolí a reagovat na nové pohybové vzorce. To může pomoci posílit neurologické spojení mezi mozkem a svaly a zlepšit celkové kognitivní funkce. Odborníci se shodují, že zpětná chůze může mít dokonce pozitivní vliv na výkonnost paměti.

 

5. Reverzní chůze jako prevence před pády

Chůze pozpátku výrazně zlepšuje koordinaci a rovnováhu. Výzkum zveřejněný v časopise Gait & Posture prokázal, že chůze pozpátku vyžaduje vyšší míru koordinace a stabilizace než chůze vpřed. Pravidelná praxe chůze pozpátku může tedy vést k zlepšení těchto schopností, což má potenciál prevence pádů a úrazů zejména u starší populace.

Mohlo by se vám líbit

7 nejlepších potravin pro ženy nad 40 let podle dietologa

Nastartujte svůj metabolismus, zpevněte kosti a zbystřete mysl při každém jídle. Podle dietologů existuje řada potravin, které je důležité zařadit do svého jídelníčku s přibývajícím věkem. Nemusíte tak držet žádné drastické diety, stačí malinko pozměnit svoje stravovací návyky. Kterých 7 potravin je nejlepších pro ženy nad 40 let?
marianne.cz

Závěrem

Vědecké důkazy naznačují, že chůze pozpátku má řadu přínosů pro fyziologii lidského těla, včetně posílení svalů, zlepšení koordinace a rozvoje rovnováhy. I když se jedná o méně tradiční formu cvičení, pravidelná praxe chůze pozpátku by mohla být užitečným doplňkem k tradičním cvičebním rutinám.

Co na reverzní chůzi říká fitness trenér?

"Se všemi tvrzeními, které jsou uvedeny výše, mohu jen souhlasit. Doporučuju zapojovat reverzní chůzi především ve dny, kdy člověk cvičí sám. Samozřejmě rozumím, že chodit nebo běhat pozpátku v parku, může působit trochu divně. Myslím, že trénink reverzní chůze je ideální na běžecký pás ve fitku. Rozhodně bych ale apeloval na všechny, aby si dávali velký pozor na pásu, jelikož chůze pozpátku je opravdu velký nezvyk pro naše tělo a pády, nebo škobrtnutí nejsou výjimkou! Další forma, kde můžete chůzi pozpátku vyzkoušet je plavecký bazén. Voda je extrémně přívětivá k našim kloubům," dodává fitness trenér a výživový poradce Michal Šetina. 

 

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Mindfulness jako cesta k plnému soustředění a vnímání: Stačí jej trénovat pár minut denně

Mindfulness jako cesta k plnému soustředění a vnímání: Stačí jej trénovat pár minut denně

Zdraví
Slavné matky po čtyřicítce: Je věk v mateřství opravdu jen číslo?

Slavné matky po čtyřicítce: Je věk v mateřství opravdu jen číslo?

Životní styl
Krásné opálení prochází žaludkem: Vyzkoušejte recepty pro zdravější pokožku

Krásné opálení prochází žaludkem: Vyzkoušejte recepty pro zdravější pokožku

Zdraví
Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění