Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Proč manipuluješ naše dítě? Msta rodiče z nefunkčního vztahu může stát dítě i zdraví

Info ikona
výchova

Manipulace dítěte je závažným problémem, který se často vyskytuje v rodinách s rozpadajícím se vztahem mezi rodiči. Manipulace může být pro dítě velmi traumatická a může mít negativní dopad na jeho celoživotní vývoj. Závažně narušuje rodinné vztahy a může vést až k vážným duševním onemocněním dítěte. Jak včas manipulaci odhalit a zastavit?

Barbora Wittová | 11. 04. 2023
Mohlo by se vám líbit

Většinou jde o „nevyřízené účty“ rodičů

Manipulace dítěte může mít mnoho podob, ale obecně se jedná o snahu jednoho z rodičů poštvat dítě proti druhému rodiči. Manipulující rodič může například dítěti lhát o druhém rodiči, vytvářet falešné situace, které druhého rodiče znemožní, kupovat si ho luxusními dary, nebo dítěti vnucovat vlastní názory a postoje vůči druhému rodiči.

Následující příklady jsou nejčastějším způsobem manipulace s dítětem:

  1. Lhaní o druhém rodiči: Manipulující rodič může lhát dítěti o druhém rodiči, aby si ho získal na svou stranu. Může například tvrdit, že druhý rodič je nebezpečný, neschopný, promiskuitní, sobecký, nebo že nemá dítě ve skutečnosti rád.
  2. Vytváření falešných situací: Manipulující rodič může vytvářet falešné situace, které mají za cíl ukázat druhého rodiče v špatném světle. Například může svádět rozbité či ztracené oblíbené hračky na druhého rodiče, které ve skutečnosti za tím účelem poškodí nebo zahodí on sám.
  3. Vnucování názorů a postoje: Manipulující rodič může vnucovat dítěti své vlastní názory a postoje vůči druhému rodiči. Například může dítěti vnutit svůj vlastní pohled na to, že může druhý rodič za rozpadající se manželství, nebo že není schopný se o dítě řádně postarat.
  4. Ovlivňování komunikace: Manipulující rodič se může snažit ovlivňovat komunikaci mezi dítětem a druhým rodičem, aby měl jejich vztah zcela pod kontrolou. Může například dítěti omezovat komunikaci s druhým rodičem, zakazovat mu ho kontaktovat, nebo může kontrolovat zprávy, které si dítě s rodičem píše.
  5. Zneužívání finanční situace: Manipulující rodič může zneužít finanční situace druhého rodiče a při důležité události, jako jsou například narozeniny či Vánoce, může schválně dítě zasypat velkolepými dary s tím, že poukáže na to, že druhý rodič mu koupil jen „obyčejné“ či levné dárky.
Mohlo by se vám líbit

Manipulaci je třeba zarazit co nejdříve

Manipulace dítěte může mít řadu negativních důsledků. Dítě může trpět úzkostí a depresemi, může mít problémy s vztahy, může trpět poruchami spánku a může mít také potíže se sebevědomím. Tyto dlouhodobé psychické problémy pak mohou ovlivnit jeho celoživotní vývoj. Je důležité, aby se manipulaci dítěte zabránilo co nejdříve. Pokud máte podezření, že je vaše dítě manipulováno druhým rodičem, měli byste to řešit s odborníkem, jako je například psycholog. Odborníci vám mohou poskytnout podporu a poradit vám, jak byste měli postupovat dál.

Jak čelit následkům manipulace

Pokud je dítě manipulováno již delší dobu, může být nutné podstoupit terapii. Terapie může pomoci dítěti porozumět manipulaci, zlepšit jeho schopnost komunikovat a pomoci mu vyrovnat se s psychickými problémy, které manipulaci provázejí. Je důležité, aby se následně oba rodiče snažili spolupracovat a komunikovat. Pokud je mezi nimi napětí, měli by se snažit najít společnou řeč a spolupracovat v zájmu dítěte. Je také důležité, aby se oba rodiče snažili být co nejvíce zapojeni do života dítěte a poskytovali mu podporu a lásku.

Zdroj článku