Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Teenageři a sociální média: 4 tipy pro rodiče

Info ikona
teenagers

Zamezit dětem a dospívajícím přístup na sociální sítě je prakticky nemožné. Můžeme ale podniknout základní opatření, aby dopady na duševní zdraví dětí byly co nejmenší.

Iva Hadj Moussa | 14. 08. 2023

Ačkoliv o negativních dopadech používání sociálních médií na děti a dospívající se mezi odborníky stále vedou diskuze, většina z nich se shoduje v tom, že nadměrný čas strávený v online prostředí může vést k pocitům osamělosti, nízké sebeúctě a úzkosti. Časté přepínání mezi obsahem na sociálních médiích navíc může snižovat schopnost soustředit se na jednu činnost. Kromě toho se mluví také o poruše sebeobrazu v souvislosti s ukazováním vyretušované krásy nebo úspěchů. Dále také může závislost na sociálních médiích vést k oslabení schopnosti komunikovat a vytvářet si skutečně kvalitní, plnohodnotné vztahy.

„Pokud je vaše dítě v interekci se sociálními médii, měli byste mít přehled o tom, jak a k čemu je vlastně používá,“ říká Stacy Doumas, vedoucí oddělení dětské a adolescentní psychiatrie Jarsey University. Její postřehy uvedl server cnbc.com. Minimální věk, kdy si lze vytvořit účet na hlavních sociálních platformách, jako je Instagram, TikTok a Snapchat, je 13 let, ale mnoho dětí umí najít způsoby, jak toto pravidlo obejít. Psychiatrička doporučuje tato čtyři pravidla, díky kterým můžete aktivitu svých dětí na sociálních sítích lépe moderovat.

Mohlo by se vám líbit

1. Zjistěte, jak a k čemu děti sociální média používají

Měli byste vědět, jaké aplikace děti využívají, a jaké online aktivity provozují. Je užitečné znát typ obsahu, který dítě denně konzumuje. Položte si otázku, jestli jsou příspěvky, kterým jsou děti vystaveny, násilné, nebo mají sexuální povahu, zda-li obsahují online šikanu nebo obtěžování. Zároveň si upřímně zodpovězte na otázku - jak přítomnost dítěte na sociálních médiích ovlivňuje dítě a celou rodinu. Narušuje to jeho či její spánek? Narušuje to vytváření vztahů s ostatními, trávení volného času a čas s rodinou?

2. Nastavte pravidla

Měli byste mít jasno v tom, jaká pravidla dětem nastavíte a co jim umožníte. Vytvořte časový limit neboli čas, který dítě aktivitou na sociálních médiích tráví. Takové natavení podporuje přehlednou a srozumitelnou komunikaci, dítě má jasněji v tom, co se od něj očekává, co je přijatelné a co už nikoliv. Právě tato transparentnost a předvídatelnost by měla být pevným základem pro celkovou komunikaci v rodině. Zároveň se ujistěte o tom, zda vy sami jste pro děti dobrým příkladem.

Mohlo by se vám líbit

3. Mluvte spolu

Co nejčastěji se s dětmi bavte o tom, co je na sociálních sítích zaujalo, a naopak. Vysvětlujte jim, proč jsou určité věci nevhodné a nebezpečné. Dohodněte se na tom, že jakmile takové chování na sítích dítě zpozoruje, upozorní vás na něj. Dítě by mělo vědět, co je a co není v pořádku. Pokud si dítě všimne šikany a obtěžování, ideálně by vám o tom mělo říct. Zároveň byste, zvláště u teenagerů, měli respektovat soukromí dětí, a nečíst například zprávy, které píší kamarádům. Diskutujte o tom, co je zajímá a co sdílejí.

4. Podporujte offline aktivity

Zodpovězte si na otázku, jestli vaše dítě netráví tolik času na internetu proto, že se cítí osamělé. Abyste dětem pomohli vyhnout se závislosti na sociálních médiích, veďte je k aktivitám "tam venku". Naplánujte si, co budete dělat o víkendu, pomozte jim najít brigádu nebo zajímavé kroužky. Navrhněte návštěvu kina, výstavy nebo sportovní aktivitu. Snažte se, aby sociální média tvořila pouze určitou, omezenou součást jejich života. Nikoliv tu, která převládá.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku