Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Pamatujete si, kdy naposledy jste byla v absolutní pohodě? Žádný stres, spěch ani myšlenky na práci. Vypátrat v paměti takový moment většině z nás pravděpodobně potrvá poměrně dlouho. Právě k absolutnímu klidu vás může dovést sofrologie, jedna z nejefektivnějších wellness metod soustřeďující se na trénink těla a mysli. Už jste o ní slyšela?

Aneta Akgül | 9. 06. 2024

Co je sofrologie?

Kolumbijský neuropsychiatr a zakladatel sofrologie, Alfonso Caycedo, nazýval tuto vědu jako “pedagogiku štěstí” a opravdovou metodu, jak se naučit žít. Název sofrologie se skládá z řeckých slov sos (harmonie), fren (vědomí) a logos (studium). Jedná se tedy o studium rovnováhy vědomí a existenciálních hodnot s cílem zlepšit kvalitu života. Metoda sofrologie se vyvinula z psychiatrie a dnes se jedná o praxi, která zahrnuje fyzické a psychické aktivační techniky, které může praktikovat každý bez nutnosti odborné specializace.

Mohlo by se vám líbit

Ženská cykličnost: Poznejte 4 fáze vašeho lunární cyklu

Každá žena si v průběhu jednoho menstruačního cyklu projde čtyřmi fázemi. Je to zároveň i důvod, proč se v jednu chvíli cítíte plná energie a za pár dnů je tomu úplně naopak. Pojďme si je společně představit a říct si, co můžete v každém období dělat pro to, abyste se cítila dobře.
marianne.cz

Cesta k vyváženému stavu vědomí

Caycendo se zabýval otázkou „Co je vědomí?”, na kterou hledal odpověď. Nakonec jej definoval jako jednotící sílu spojující mysl, tělo a struktury odpovědné za lidskou existenci. Odpovědí na svou otázku chtěl docílit toho, aby byl schopen léčit své pacienty trpící psychickými poruchami, aniž by se uchyloval k drastickým metodám tehdejší doby. Pro získání odpovědí se tenkrát obrátil k duchovním filosofiím, konkrétně na tibetské buddhistické mnichy, jogíny a zenové mnichy. Přišel ale na to, že jejich způsob myšlení není pro západní společnost nejvhodnější, a tak vytvořil nový směr: sofrologii, západní cestu k vyváženému stavu vědomí. Konkrétně v roce 1960 pak založil první oddělení klinické sofrologie v Madridu.

Lepší zvládání stresu a emocí

Metoda si klade za cíl posilovat pozitivní postoje a díky tomu lépe poznat své vlastní já. Umožní nám dívat se na svou přítomnost i budoucnost úplně jinýma očima, čímž docílíme celkového stavu klidu a pohody. Zkrátka a jednoduše jde pouze o to uvědomit si své vlastní hodnoty. Pravidelné cvičení sofrologických technik vás naučí lépe zvládat stres, napětí, ovládat negativní myšlenky a emoce a především to, abychom byli schopni aktivně věnovat čas sami sobě. Sofrologie se snaží změnit úhel pohledu na konkrétní věci a situace, učí nás žít klidněji a spojit se s vlastními hodnotami, které tvoří naši podstatu.

Mohlo by se vám líbit

Proč stres ovlivňuje přibírání na váze? Výživový poradce vysvětluje příčinu

Váš jídelníček je dlouhodobě stejný, aktivity neměnné, ale i přes to váha ukazuje stále vyšší číslo? Na vině může být mnoho různých faktorů a jedním z nich je stres. Ten samozřejmě působí na celý náš organismus, ovšem na tělesné váze se může podepsat o to více. Výživový poradce a odborník Michal Šetina nám prozradil, co za tím stojí a jak se případnému přibírání způsobeného stresem nejlépe vyhnout.
marianne.cz

Jak sofrologii praktikovat?

Existuje několik způsobů a praktik, které se v sofrologii používají. Představíme vám tu nejjednodušší, kterou můžete vyzkoušet téměř kdykoliv a kdekoliv.

Pohodlně se posaďte, narovnejte se a zavřete oči. Zhluboka dýchejte a uvědomte si každý váš nádech. Vnímejte, jak se vám roztahují plíce. Vědomě myslete na každou část těla – hlavu, obličej, trup, končetiny i prsty. Zkrátka se na chvíli zastavte a vnímejte své bytí. Jakmile jste v tomto stavu, své soustředění vraťte zpátky k dechu. Po hlubokém nádechu jej na chvíli zadržte, mírně zatněte všechny svaly, včetně těch v obličeji, a opět vnímejte své fyzické já. Po několika sekundách vydechněte a uvolněte se, jako byste byla hadrová panenka. Tento proces opakujte několikrát. Až budete cítit vědomé propojení svého fyzického a psychického já, jemně se protáhněte a nakonec otevřete oči.

Může se to zdát jako naprostá banalita, ale věřte tomu, že jakmile budete toto cvičení praktikovat pokaždé, co se dostanete do stresové nebo jakkoliv nepříjemné situace, váš náhled a celkové vnímání se opravdu změní. Ostatně, uvědomění si sama sebe je první krok k úspěchu

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví