Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Studie dokazují, že pití kávy může působit jako prevence demence a Alzheimerovy choroby

Info ikona
Studie o pití kávy

Pití kávy může mít pozitivní vliv na prevenci demence a Alzheimerovy choroby. Podle několika studií je pití kávy spojeno se sníženým rizikem těchto onemocnění. Zejména jedna nedávná studie prokázala, že pití kávy ve středním věku může snížit riziko demence a Alzheimerovy choroby v pozdním věku o přibližně 65 %. Kofein a další složky obsažené v kávě mohou hrát důležitou roli v ochraně mozku.

Barbora Wittová | 1. 02. 2024
Mohlo by se vám líbit

Co je Alzheimerova choroba a stařecká demence

Alzheimerova choroba (AD) a stařecká demence jsou neurodegenerativní onemocnění, která se stávají stále větším zdravotním problémem v souvislosti se stárnutím. Tato onemocnění postihují paměť, kognitivní schopnosti a celkovou funkci mozku, což v konečném důsledku omezuje každodenní život člověka a způsobuje značnou zátěž pro pacienty i jejich rodiny. V současnosti neexistuje žádná léčba, která by mohla demenci nebo Alzheimerovu chorobu zcela vyléčit.

Studie zázračné kávy při prevenci proti demenci a Alzheimerově chorobě

V poslední době se však objevily zprávy o potenciálně pozitivním vlivu pití kávy na prevenci nebo oddálení nástupu demence nebo Alzheimerovy choroby. Klíčovou složkou kávy je kofein, který je dobře známý pro své krátkodobé stimulační účinky na centrální nervový systém. Přesto však nejsou dlouhodobé dopady kofeinu na kognitivní funkce zcela prozkoumané. Podle jedné studie může mít pití kávy příznivé účinky na kognitivní funkce a působit preventivně proti demenci a Alzheimerově chorobě. Tato studie prokázala, že pití kávy ve středním věku (3-5 šálků denně) je spojeno se snížením rizika demence a Alzheimerovy choroby v pozdním věku o přibližně 65 %. Tyto výsledky jsou velmi slibné a mohou otevřít nové možnosti prevence a oddálení nástupu těchto onemocnění. Přestože jsou výsledky ostatních studií poněkud nekonzistentní, většina z nich podporuje příznivé účinky kávy na kognitivní pokles, demenci nebo Alzheimerovu chorobu. Některé studie zkoumaly také kombinaci pití kávy a čaje a zaznamenaly pozitivní účinky na mozkové funkce. Pozitivní výsledky však nebyly v tomto směru u čaje tak výrazné jako u kávy.

Mohlo by se vám líbit

Jenom kofein při prevenci proti demenci a Alzheimerově chorobě nestačí

Káva může působit na snížení rizika demence a Alzheimerovy choroby díky obsahu kofeinu a dalším faktorům. Kofein také může přispět k ochraně mozku prostřednictvím výrazné stimulace centrálního nervového systému. Nezapomínejte však, že pití kávy samo o sobě není zázračným lékem na demenci ani Alzheimerovu chorobu a s kávou se to rozhodně nemá přehánět. Prevence těchto onemocnění zahrnuje také další faktory, jako je zdravý životní styl, fyzická aktivita, správná výživa a udržování vašeho mozku „v kondici“ různými cvičeními atp. Rozhodně však existuje určitý pozitivní vliv pití kávy na demenci a Alzheimerovu chorobu, kdy káva navíc může zlepšit pozornost, koncentraci, reakční dobu a paměť. Pití kávy tak můžete zahrnout do svého zdravého životního stylu. Káva navíc obsahuje antioxidanty, které jsou známé pro svou schopnost neutralizovat volné radikály a chránit buňky před poškozením.Její pití tak kromě přijímeného zážitku přináší i celou řadu těchto výhod.

Zdroj článku