Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Vědci potvrzují, že alkohol má na ženy specifické škodlivé účinky: Zvyšuje riziko srdečních onemocnění nebo rakoviny

Info ikona
alkohol

Alkohol je běžně konzumovaný v různých podobách po celém světě, avšak vědecké studie stále více ukazují na potenciální negativní účinky, které má na zdraví. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že alkohol má specifické škodlivé účinky na ženy, i když konzumují pouze malé množství. To přináší otázku, zda by ženy měly přehodnotit svůj přístup k alkoholu a být obezřetnější při jeho konzumaci.

Barbora Wittová | 23. 06. 2023
Mohlo by se vám líbit

Alkohol je škodlivější pro ženy než pro muže

Studie prováděné v posledních letech naznačují, že alkohol ovlivňuje ženy jiným způsobem než muže. Je to způsobeno především rozdíly v tělesné stavbě, složení tělesných tekutin a metabolismu. Jedním z hlavních důvodů je nižší hladina enzymu, který je zodpovědný za rozklad alkoholu v těle. Tím se prodlužuje doba, po kterou je alkohol v těle ženy přítomen, a zvyšuje se jeho škodlivý účinek. V žádném případě to však neznamená, že na muže alkohol nemá škodlivé účinky. Jen mohou následky přijít o něco později.

Alkohol má vliv na srdce a játra

Alkohol má negativní vliv na srdce jak u mužů, tak u žen, avšak ženy jsou k tomuto riziku náchylnější Při konzumaci dokonce i malého množství alkoholu se zvyšuje riziko srdečních onemocnění, jako je hypertenze, srdeční arytmie a srdeční selhání. Podobně jako u mužů i u žen může nadměrná konzumace alkoholu způsobit závažné poškození jater, včetně cirhózy a jaterního selhání.

I nízká konzumace alkoholu může zvyšovat riziko rakoviny

Studie také ukazují, že i nízká konzumace alkoholu může zvyšovat riziko vzniku různých typů rakoviny u žen. Patří sem zejména rakovina prsu, jícnu, jater a tlustého střeva. Mechanismus, jak alkohol přispívá k vzniku rakoviny, není zcela znám, ale pravděpodobně se jedná o kombinaci nepříznivých účinků alkoholu na buněčnou funkci a imunitní systém.

Mohlo by se vám líbit

Fatální následky užívání alkoholu v těhotenství

Alkohol je zvláště nebezpečný pro ženy v reprodukčním věku. Dokonce i malé množství alkoholu během těhotenství může mít vážné důsledky pro plod. Konzumace alkoholu během těhotenství může vést k tzv. fetálnímu alkoholovému syndromu (FAS), který může způsobit růstové problémy, mentální postižení a vrozené vady. Děti s FAS často trpí také neurologickými problémy, jako jsou poruchy chování, hyperaktivita, poruchy pozornosti, učební obtíže a mentální retardace. Alkohol, který matka konzumuje, přechází přes placentu do plodu a může způsobit poškození buněk a tkání. Neexistuje známé bezpečné množství alkoholu, které by bylo vhodné během těhotenství, a proto se doporučuje, aby těhotné ženy přestaly konzumovat alkohol úplně.

"Ani kapka" alkoholu je jistota

Na základě současných vědeckých poznatků je stále jasnější, že alkohol má škodlivé účinky na ženy, i když konzumují pouze malé množství. Ženy by si měly být vědomy těchto rizik a měly by zvážit svůj přístup k alkoholu. Pokud jde o zdraví, je vždy lepší dbát na prevenci a vyhýbat se špatným návykům. V případě pochybností je vhodné se poradit se zdravotním odborníkem, který může poskytnout individuální radu a doporučení. U alkoholu však vždy platí, že nejlepší prevencí je nedat si ani kapku!

Zdroj článku