Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Zapomeňte na drastické diety. Co vás skutečně dovede k vysněné postavě?

Dnes je Mezinárodní den proti dietám a my jsme se rozhodli, že při této příležitosti nahlédneme do historie. Co všechno byli lidé ochotni kvůli svému vzhledu zkoušet a podstupovat? Nezdravé diety nejsou nic, čím bychom se měli inspirovat. Vždy bude platit, že je důležité dbát na vyváženou stravu a pro hubnutí si pohlídat, aby výdej vždy převyšoval příjem.

V honbě za vysněnou postavou už lidé vyzkoušeli ledacos. A místo toho, aby se zaměřili dlouhodobě na zdravý životní styl, chtěli všechno hned. A tak se uchylovali k dietám, které nejenže nebyly dlouhodobě udržitelné, ale navíc mohly ohrozit zdraví. Pojďme si v rámci Mezinárodního dne proti dietám připomenout metody hubnutí, nad kterými dnes výživoví experti a lékaři kroutí hlavou.

Mohlo by se vám líbit

Jak udržet krok se zdravým životním stylem

Leden se pomalu chýlí ke konci. Vánoční oslavy odezněly, cukroví zmizelo a po stromečku zůstala jen vzpomínka. A i když čas běží jako voda v potoce, do chvíle, kdy si budeme říkat, že Vánoce jsou zase za rohem, nás ještě pár týdnů čeká. Co snad ještě zůstává, jsou naše novoroční předsevzetí. Mezi ty nejčastější patří odhodlání zhubnout, jíst zdravěji a pravidelně cvičit. Ale…
marianne.cz

Jídlo rozkousat, ale nepolknout

Jistě si pamatujete scénu ze seriálu Sex ve městě, kde hlavní čtveřice navštíví L. A. Miranda tam potká svého starého známého a žasne nad tím, jak skvěle vypadá. Dokud s ním tedy nejde na večeři a nezjistí, že za jeho štíhlou postavou stojí prazvláštní dieta, při které každé sousto jen rozžvýká, ale nespolkne ho. Místo toho ho vyplivne do ubrousku. S touto dietou přišel Američan Horace Fletcher, který měl přesně daný počet kousnutí na jednotlivé potraviny. Například pouhé sousto šalotky bylo podle něj třeba rozžvýkat celkem 700 krát. Hmotu bez chuti pak stačilo vyplivnout. 

Tasemnicí k vysněné postavě? Jde o ohrožení lidského zdraví

Zní to neskutečně, ale na začátku 20. století byla tato dieta velmi populární. Spočívala v tom, že člověk jednoduše snědl tasemnici, která se mu usídlila ve střevech a v podstatě mu kradla potravu. Strávník tak mohl jíst cokoliv, ale přesto nepřibíral. Mimo hubnutí však tato metoda přinášela i spoustu vedlejších účinků jako průjem a zvracení. Kromě toho šlo o riskantní dietu v mnoha ohledech. Tasemnice dorůstá do délky až devíti metrů a může způsobit celou škálu nemocí včetně bolestí hlavy, očních problémů, meningitidy, epilepsie a demence.

Prospěte se k vysněné postavě

Především modelky koncem minulého století přišly na to, že když spí, tak nepotřebují jíst. Byly tak ochotné spoustu času prosnít a skutečně se tak „vyspat do krásy“. Spánek je samozřejmě zdravý, ale množství utlumujících látek, které do sebe vyznavači této diety dostávali, aby se znovu a znovu vraceli do říše snů, už tak zdravé nebylo. 

Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Kolikrát denně bychom měli jíst?

V kolik hodin je nejlepší večeřet? A kolikrát denně bychom měli jíst? Věčné téma, na které si posvítila nutriční terapeutka Andrea Mokrejšová.
marianne.cz

Octová dieta celebrit

První celebrita, která byla posedlá dietami, nebyla žena, nýbrž anglický básník Lord Byron. Ten doporučoval pít ocet a jíst brambory v něm máčené. Sice tato forma diety obnášela i časté zvracení a střevní potíže, ale doporučoval ji někdo slavný. Měl tedy velkou spoustu fanoušků a následovníků. Vyzáblý a bledý vzhled tohoto umělce byl tak populární, že se mu chtěl každý podobat

Zázrak na hubnutí, nebo jed?

V 19. století se prodávání nejrůznějších hubnoucích pilulek a lektvarů stalo velmi výnosným byznysem. Lidé si vždy takové záležitosti jako hubnutí chtěli usnadnit. Bohužel spousta těchto preparátů obsahovala různé jedy, jako arzenik či strychnin. Lidé po těchto pilulkách často umírali, přesto se nepřestávali prodávat a užívat. Když reklama tvrdila, že se po nich zhubne, tak nebyl důvod tomu nevěřit. To, že otrávených lidí přibývalo, byl jen nepatrný detail. 

Tabáková dieta měla extrémní vliv na lidské zdraví

Dnes už jsme si velmi dobře vědomi toho, jaké následky na naše zdraví mají cigarety. Ve 20. a 30. letech minulého století se toho ale o účincích příliš mnoho nevědělo, a tak se stala velice oblíbenou tzv. cigaretová dieta. Když jste zkrátka dostali hlad, jednoduše jste si zapálili. Kdo je, nebo někdy byl kuřákem, ví, že cigarety skutečně potlačují chuť k jídlu. Následky na našem zdraví jsou ovšem extrémní. Tudy cesta rozhodně nevede. 

Modelky vatožravci

Když se svět modelingu změnil a prim hrály především extrémně hubené modelky, mnohé se uchylovaly k drastickým dietám, aby dosáhly tehdejšího považovaného ideálu krásy. Velice populární v té době bylo konzumovat vatu. Zkrátka jste spolkly kus tohoto materiálu namočeného ve vodě. V žaludku pak nabobtnala, takže vytvořila dojem sytosti. Kromě nulového přijmu živin navíc většinou vata ucpala trávicí trakt a konzumentka musela podstoupit operaci. 

Chce to zdravý životní styl

Přestože se ještě dnes najdou tací, kteří budou neustále vyhledávat extrémní diety a nebezpečné hubnoucí metody, stále více se dbá na zdravý životní styl, vyváženou a pestrou stravu a dostatečný a zdravý pohyb. Nespoléhejte na žádné rádoby zázračné metody hubnutí, protože nikdy to není jen tak. Kromě hazardu se zdravím se při těchto dietách stejně brzy dostaví jojo efekt.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Zdraví
Kvíz: Dobro došli! Jak dobře znáte Čechy milované Chorvatsko?

Kvíz: Dobro došli! Jak dobře znáte Čechy milované Chorvatsko?

Zdraví
Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zdraví
Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc

Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc