Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jak vypadá výchova dětí v přímořských státech? Nechte se inspirovat

Pokud v létě plánujete dovolenou u moře s dětmi, které ještě nemáte ve školce, možná budete přemýšlet nad tím, zda se nevyplatí u moře zůstat. Případně pokud jste to neplánovali, tak možná brzy budete. Pláž a moře mají pro malé děti totiž opravdu velké množství benefitů. Pokud se k moři ale stěhovat nehodláte, můžete některé z nich převzít a praktikovat i v České republice.

Tereza Čaladi | 7. 04. 2024

Již v roce 2022 bylo zjištěno, že děti, které tráví čas u moře, mají v dospělosti lepší duševní zdraví. Souvisí to s tím, že pozorování vodní hladiny pomáhá proti depresím a úzkostem. Mořská voda ale není jediným plusem.

Pozitivní vlivy přímořského života na děti

Život v každém státě má své výhody a nevýhody. V České republice mnohým z nás může chybět moře. Přímořských států přitom existuje opravdu velké množství. Nedá se tak vyloženě sjednotit jejich styl života, ale dají se shrnout výhody života u moře či u oceánu. A některé z nich jdou paradoxně uskutečnit i bez moře.

  • Neustálý přísun vitamínu D

Rodiče se vždy snaží, aby jejich děti měly přísun veškerých vitamínů a živin, které potřebují. Pokud jim něco ve stravě nestačí, hned hledají řešení na Googlu. Když ze svého dítěte ale vychováte plážové miminko, budete moci vyškrtnout jeho zdroj vitamínu D ze svého seznamu starostí! Když jsou totiž děti vystaveny slunečnímu záření, pomáhá to jejich tělu syntetizovat vitamín D v kůži. Produkce dostatečného množství vitamínu D na slunci přitom nezabere mnoho času. Je ovšem potřeba stále myslet na ochranu v podobě opalovacích krémů.

Mohlo by se vám líbit

Moře za humny! Kam vyrazit k moři, když nechcete letět?

Letošní dovolená se ponese v duchu antigenních testů, čestných prohlášení či několikadenní nařízené karantény. Přesto se mnoho lidí vypraví za hranice naší republiky a po několika měsících covidových strastí konečně vkročí do sluncem rozpáleného písku. Pokud o dovolené u moře stále přemýšlíte, a zároveň nechcete strávit dlouhé hodiny v letadle či autobuse, pak vyrazte k letoviskům, která máme za rohem.
marianne.cz
  • Dobrý vliv na vývoj smyslů

Textury hrají obrovskou roli ve vývoji vašeho dítěte. Od chvíle, kdy jsou v lůně, mohou zažít dotek a tento smysl neustále roste a vyvíjí se po celý jejich život. Vystavením svého dítěte smyslové hře v raném věku můžete podpořit jeho růst a vývoj mozku. Na pláži přitom mohou rozvíjet hmat, čich, chuť, sluch a k tomu vše, co zapojuje pohyb a rovnováhu, budou-li se po písku a u vody pohybovat.

  • Zábava na celý den

Děti je mnohdy poněkud náročné zabavit, o to ale obvykle není nouze na pláži. Je tam tolik možností – písek, voda, hledání mušlí, pozorování racků a další. To samozřejmě neznamená, že to bude vždy snadné, ale je to fajn. K tomu jsou děti venku a mají ohromnou volnost, což je pro jejich budoucí já také důležité.

  • Klid pro maminku i miminko

I když prvních pár výletů na pláž může být trochu vyčerpávajících, o to více jste-li tam, když jsou velká horka (což celý život na pláží trochu komplikuje). Nicméně jakmile se dostanete do rutiny vzít své dítě na pláž, co vše s sebou a kam přesně vyrazit, bude to pro vás přirozené. Odpočinout si od shonu a jen tak být na čerstvém vzduchu s vaší mini verzí a sledovat mořskou hladinu je nesmírně obohacující a uklidňující. Tyto okamžiky si budete pamatovat, až bude vaše malé plážové miminko vyrůstat. Je důležité si těchto chvilek cenit.

Neříkáme, že se teď hned musíte stěhovat někam, kde je pláž a moře. Ale chceme říct, že se přímořského života nemusíte bát. Případně některé z výše zmíněných bodů můžete praktikovat i v Česku u rybníka. Nic není ideální, ale pláže a voda mohou léto velmi zpříjemnit.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší evropské země, kam se přemístit na důchod

Ať už je pro vás odchod do důchodu hudbou daleké budoucnosti, nebo už netrpělivě počítáte poslední dny v práci, možná vám přijde vhod seznam ideálních důchodových destinací. Vždyť není na škodu vědět, v jakých zemích si lidé v penzi můžou pískat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

Rodina a děti
Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Rodina a děti
Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Rodina a děti
Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek