Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Uvolněte se, prosím! Proč a jak by rodiče měli pečovat o svou duševní pohodu

Info ikona
Vyčerpaná maminka obklopená dětmi

Často se říká, že děti jsou naším zrcadlem, ve kterém se odráží naše emoce. Seznamte se s pěti kroky, jak se starat o své psychické blaho, a to i pro blaho svých dětí.

Iva Hadj Moussa | 17. 01. 2024

Ačkoliv zažívat v běžném životě určitou míru úzkosti či frustrace je zcela přirozené, pokud je jich moc, nejspíš se to odrazí v celkové atmosféře v rodině. Spíše než se snažit tyto emoce zastavit, měli bychom se naučit je rozpoznat a umět je zpracovat. Zároveň bychom měli vědět, co nám dělá dobře. Kdy jsme nejvíce uvolnění a jak tomu můžeme pomoci? Právě klid a pohoda se velmi pravděpodobně „přelije” na ostatní členy domácnosti.

5 způsobů, jak pečovat o své duševní zdraví

S pěti způsoby, jak pečovat o své duševní zdraví, přišel Peter Fuggle, ředitel klinických služeb v centru Anny Freudové, a klinická psycholožka Yvonne Millar, kteří se o ně podělili se serverem BBC. A my bychom je teď rádi představili vám.

1. Buďte k sobě laskaví a realističtí zároveň

Věci jdou málokdy podle plánu. Nelpěte za každou cenu na tom, co jste si usmysleli a naučte se improvizovat. Zároveň vůči sobě nebuďte příliš sebekritičtí, naopak oceňte vše, co se vám daří. Pokud sami sebe dokážeme poplácat po zádech, nejde o ješitnost, ale o projev zdravého sebevědomí. Děti by měly slyšet, že jste hrdí na své i jejich úspěchy. Díky tomu se učí, že pochvalu ocenění nemusí vždy očekávat od okolí, ale mohou pochválit samy sebe.

2. Všímejte si toho, jak se cítíte

V uspěchaných dnech, které jsou spíše než příjemně stráveným časem řetězcem úkolů různé náročnosti, je někdy obtížné zůstat v kontaktu se svými emocemi. Ptejte se proto sami sebe, jak se cítíte vy, ale i ostatní členové rodiny. Je zcela normální, že někdy můžeme mít špatnou náladu, být mrzutí, i to, že chceme být chvíli sami. O těchto potřebách otevřeně komunikujte s partnerem i dětmi. Co vám nejvíc pomůže, když jste měli těžký den? Horká koupel? Romantická komedie? Procházka se psem? Dvacetiminutové cvičení? Každému vyhovuje něco jiného. Důležité je vědět, co to je.

Mohlo by se vám líbit

3. Spojte se s ostatními rodiči

Podpořte svou psychickou pohodu tím, že se budete pravidelně stýkat s přáteli, širší rodinou nebo rodiči spolužáků vašich dětí. Vyhledávejte lidi, kteří vám umějí naslouchat, aniž by k vám byli zcela nekritičtí. Obklopujte se lidmi, kteří vás nesoudí a se kterými můžete s nimi být sami sebou. Výhoda kontaktu s ostatními rodiči je především v získání určitého nadhledu. Možná zjistíte, že nejste sami, kdo se potýká s různými potížemi a má starosti, možná získáte novou perspektivu nebo inspiraci. Už samotné sdílení obav může významně snížit pocit napětí a nejistoty.

4. Vytvořte si vlastní rituály

V naší rodině máme jeden rituál, který se snažíme dodržovat: každý víkend zahajujeme společnou snídaní a procházkou po městě. Za deště, sněhu i vedra. Je to velmi příjemný start dvou volných dnů a vždycky nás příjemně naladí. Máme čas si popovídat o tom, jaký byl uplynulý týden a co nás čeká v tom dalším. A pak si klidně může jít každý po svém. Ve všední dny se minimálně jednou snažíme sejít na večeři a společné sledování filmu. Odborníci tvrdí, že naše blaho je do určité míry ovlivněno jakousi každodenní rutinou. Pokud se dny zdají být zcela bez plánu, mohou se zdát prázdnÉ a nekonečné, což u někoho může spouštět úzkost. Zároveň ve vytváření rituálů myslete sami na sebe. Potřebujete aspoň jeden den v týdnu vyrazit na kávu s kamarádkou nebo do bazénu? Braňte si toto „privilegium” do roztrhání těla.

5. Buďte upřímní a trénujte schopnost se omluvit

Nejde o to, abychom věci pořád dělali správně, a ani to koneckonců není dosažitelné. Nedorozumění, neshody a rozdílné názory jsou nevyhnutelné. Stávají se ve všech rodinách a nejsou rozhodně známkou toho, že věci nejsou v pořádku. I přesto se snažte doutnající konflikty vyřešit, ať se nerozhoří naplno a nezanechají za sebou spálenou zem. Zároveň pěstujte u sebe u dalších členů domácnosti pravidlo, že omluvit se je naprostou samozřejmostí u dětí i rodičů.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku