Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Nemoci z blahobytu mají na svědomí až 70 % úmrtí. Jaké to jsou a jak se jim vyhnout?

Čeho je moc, toho je příliš. Tak by se daly jednoduše definovat nemoci z blahobytu neboli civilizační nemoci, které vznikají primárně u lidí, kteří žijí běžný městský život. S lékařkou a nutriční specialistkou jsme se bavili o tom, jak se jim vyhnout.

Tereza Čaladi | 31. 01. 2024

Už jednou jsme psali o tom, že máme ve zvyku si v dnešní době komplikovat život, který přitom může být tak jednoduchý. Pak zjednodušeně i z toho důvodu vznikají civilizační nemoci. Vyskytují se převážně v rozvinutých zemích světa, i proto se jim také jinak říká nemoci z blahobytu nebo přebytku. Ty mají podle Světové zdravotnické organizace na svědomí až 70 % úmrtí na světě. Nejčastějším důvodem jejich vzniku je přitom stres a nezdravý životní styl. „Typickou obětí civilizační choroby je nevyspalý člověk z centra města se sedavým zaměstnáním, který do práce dojede autem, na oběd se stravuje v koutcích rychlého občerstvení a přemíru stresu zahání cigaretou, nebo alkoholem. Roli při vzniku nemocí hraje i městské prostředí a jeho znečištěné ovzduší,“ vysvětluje MUDr. Václava Lorencová z laboratoře Synlab.

Které nemoci z blahobytu jsou nejčastější?

Civilizačních nemocí čili nemocí z blahobytu je hned několik. Řadí se mezi ně i alergie, cukrovka či nádorová onemocnění. Nejvíce lidi ovšem trápí ty níže zmíněné:

1. Obezita

Lidé si dnes již tolik nevaří z čerstvých surovin. Často využívají polotovary a řetězce rychlého občerstvení. Právě to může vést k obezitě, případně pak i k cukrovce. „Cílem konzumace polotovarů je ve většině případů ušetřit čas. Některé výrobky ale mohou obsahovat velké množství soli, nasycených tuků či jednoduchých cukrů, a zpravidla zasytí jen na krátkou dobu. Existuje přitom mnoho jednoduchých způsobů, jak ušetřit čas i peníze, a dopřát si výživné a plnohodnotné jídlo. Jako nejlepší alternativu proto doporučuji meal prep – tedy nachystání si jídla předem, a to klidně i na vícero dní. Jestliže si totiž lidé jídlo připraví sami, mají dokonalý přehled nejen o kvalitě použitých surovin, ale také o poměrech jednotlivých živin,“ vysvětluje nutriční specialistika ze společnosti Aktin, Kristýna Dvořáková.

Na stránkách Aktin.cz je mnoho receptů i článků zaměřujících se právě na meal prep, takže během pár desítek minut lze vykouzlit jídlo na několik dní,“ dodává.

Zároveň ale upozorňuje na to, že je potřeba, aby lidé stravu a celkový životní styl nevnímali jen jako “nepříjemnou povinnost”, ale uvědomili si, že jejich zdraví a well-being stojí z velké míry právě na návycích v podobě vyváženého jídelníčku a pitného režimu, pravidelného pohybu, kvalitního spánku i stress managementem. V potaz by měla být samozřejmě ale brána také individualita, kdy je namísto aktuálních trendů vhodnější se zaměřit na to, co vyhovuje konkrétnímu člověku, a u čeho bude schopen vydržet dlouhodobě. Neznamená to tedy, že zdravý člověk musí běhat a jíst avokádo. Klidně může chodit na procházky nebo plavat a vystačit si i s jablkem, pokud bude jeho celkový jídelníček vyvážený.

Mohlo by se vám líbit

Pokud chcete být spokojenější se svým tělem, musíte změnit více než pouze stravu

Jíte zdravě měsíc, pak jste na chvíli spokojení, poté polevíte a za nějakou dobu zase znovu. Snaha udržet si postavu, s níž budete spokojení, není nic snadného. A to nejen fyzicky a ve spojitosti s jídlem, ale i psychicky. Koučka radí, jak toho dosáhnout.
marianne.cz

2. Srdeční onemocnění

Možná největším strašákem Čechů jsou onemocnění srdce, na která podle statistik v tuzemsku umírá každý třetí člověk. „U srdečních a cévních onemocnění obecně hraje kritickou roli zanášení cév, tedy takzvaná ateroskleróza. Na té se v konečném důsledku kromě vysokého krevního tlaku a cholesterolu podílí třeba i kouření a nadměrná konzumace alkoholu,“ varuje doktorka Lorencová. Jedná se ovšem o kombinaci více faktorů a i zde může hrát roli špatné stravování.

Nejefektivnějším a dlouhodobě udržitelným způsobem péče o své srdce a zdraví je právě celkový životní styl. Pro funkci srdce je obzvláště důležité udržování normální tělesné hmotnosti a pravidelný aerobní trénink, který zlepšuje a posiluje jeho funkci. Jedná se třeba o rychlou chůzi, běh, jízdu na kole, plavání ale třeba i skupinové lekce. Dále je důležité ve stravě upřednostňovat takzvané nenasycené mastné kyseliny před těmi nasycenými. Nenasycené mastné kyseliny jsou obsaženy např. v ořeších, rostlinných olejích (kromě palmového a kokosového), v avokádu, v tučných mořských rybách nebo semenech. Vhodné je také navýšení příjmu ovoce a zeleniny, které pomohou zasytit a navíc obsahují bioaktivní látky s antioxidačními a protizánětlivými účinky. Dále doporučuji snažit se nepřekračovat maximální doporučené denní množství soli (5–6 g) a samozřejmě zanechat kouření, které je v rozvoji srdečních onemocnění významným faktorem,“ doplňuje Dvořáková.

3. Deprese

Kromě výše zmíněného jsou častým problémem spojeným s civilizačními nemocemi i psychická onemocnění, jako je úzkost nebo deprese. Jejich katalyzátorem často bývá právě stres, který samozřejmě ovlivňuje i první dva zvýšené body.

Mohlo by se vám líbit

Ať je duši dobře aneb Malé kroky k psychické pohodě

Zatímco bolest těla nás v klidu nenechá, bolest duše častokrát podceňujeme a zlehčujeme. Přitom duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Naučte se po malých krůčkách pečovat o své nitro a dopřejte mu lásku, kterou si zaslouží. Odměnou vám bude nejen dobrá nálada, ale také úsměv na rtech a čistá mysl.
marianne.cz

Shrnutí toho, jak lze proti nemocím z blahobytu bojovat:

  • správný jídelníček

  • pitný režim

  • pravidelný pohyb

  • koníčky

  • kvalitní spánek (dospělý člověk by měl spát 7-9 hodin)

  • dobrý stress-manageent čili zvládání stresu

  • zdravý životního styl jako návyk, ne dočasné řešení

Mohlo by se vám líbit

K ovládnutí meditace nemusíte být nutně jogíny, stačí se řídit 7 jednoduchými kroky

Možná se vám také stalo, že jste někde zaslechli, jak lidé začali meditovat a najednou se jim začalo dařit. První myšlenkou, která vás napadne, může být, „pff, jasně, jakoby vesmír takhle fungoval.“ Ale ve skutečnosti to není o žádné nadpřirozené síle jako spíše o zklidnění mysli a srovnání si toho, kdo chcete být a jak toho dosáhnout. Teď už je pouze otázkou, jak na to.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení