Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Super houby plné zdraví, pro které si stačí dojít do lékárny

Když mluvíme o houbách je to většinou z toho důvodu, že jsou známou a chutnou ingrediencí jídel. Jenže některé umí mnohem víc, než jen uspokojit naše chuťové buňky. Takzvané medicinální houby mají téměř zázračné účinky a mohou odvrátit chronická onemocnění, zlepšit každodenní zdraví a pomoci snížit stres.

Svatava Suchardová | 29. 01. 2024

Medicinální houby mají pro náš organismus podpůrné, antioxidační a protizánětlivé účinky, které tradiční medicína využívá už tisíce let. Jsou proto čím dál oblíbenějším doplňkem stravy, který se obvykle používá ve formě kapslí nebo třeba čajových směsí. Podle britského webu Women Fitness je těchto sedm druhů hub nejpopulárnějších pro své jedinečné účinky.

Mohlo by se vám líbit

Houbové adaptogeny a jejich účinek na lidské zdraví a krásu

Výtažky z některých druhů hub se stávají hvězdnými ingrediencemi jak v pečující kosmetice, tak doplňcích stravy. Jsou právě houbové adaptogeny odpovědí na náš život plný stresu? A co dalšího umějí?
marianne.cz

Houba nesmrtelnosti

Nejširší škálu zdraví prospěšných látek má houba Reishi. Kromě toho, že je hotovým balzámem na stresové situace, nespavost i špatnou náladu, podporuje také imunitní systém, játra nebo pohlavní hormony. A umí si poradit také s hladinou inzulínu.

Nejsilnější antioxidant na světě

Nejlepší léčivou houbou na záněty je díky vysokému obsahu antioxidantů houba Čaga. Léčí zánětlivá střeva, a tak pomáhá trávení a podporuje funkci jater. Je také přínosná pro naši pleť, protože snižuje oxidační stres a může pomoci zpomalit proces stárnutí buněk.

Tonikum na vitalitu

Pokud chcete zlepšit svou kondici, ať už zvýšit sportovní výkon, energii nebo regeneraci při cvičení, sáhněte po houbě Cordyceps. Ta také pomáhá s okysličováním buněk a tím zlepšuje kapacitu plic a výdrž. Navíc působí antivirově.

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Jak využít smrkové výhonky pro posílení zdraví a imunity

Zima přináší nejen kouzlo sněhu a zimních radovánek, ale také výjimečné příležitosti využít přírodních darů k posílení našeho zdraví. Jedním takovým pokladem zimních lesů jsou smrkové výhonky. Tato nenápadná část stromu skýtá bohatství pro podporu imunity a celkového zdraví. Zjistěte, jak můžete těžit z této přírodní léčebné poklady a přineste si do své zimy špetku vitality.
marianne.cz

Podpora nervových buněk

Aby nám to skvěle myslelo a hlavně jsme nezapomínali, musíme si vybrat hřib Lví hříva nebo také Hericium. Stimuluje totiž růst mozkových buněk, regeneruje nervy a reguluje nervový systém. Kromě toho léčí také střeva.

Zázračná houba

Houba Shitake je zase prospěšná pro naše srdce, protože obsahuje sloučeniny snižující hladinu cholesterolu snižuje krevní tlak a působí protizánětlivě. Navíc má antibakteriální a protiplísňové účinky a může být účinná při odstraňování nerovnováhy ve střevech. Připisují se jí dokonce protirakovinné účinky.

Houba od Boha

Pokud vás neustále trápí kašel a nachlazení, hledejte Agaricus -  tradičními národy nazývanou jako houba od Boha. Je nejúčinnější na imunitní systém a poradí si i s chronickými infekcemi, ale také s různými alergiemi nebo ekzémy.

Přírodní pročišťovač

A jestli potřebujete vyřešit problémy s metabolismem, měli byste vyzkoušet houbu Maitake. Napomáhá prý totiž regulovat hladinu cukru v krvi a krevní tlak. Může být také účinná při regulaci hmotnosti nebo inzulínové rezistenci.

Stále v hledáčku vědců

Mykolog Nicolas Money z univerzity v Ohiu ovšem upozorňuje, že některá tvrzení o medicinálních houbách ještě nejsou dostatečně vědecky ověřena. Je si však jistý, že houby obsahují spoustu užitečných látek, které jsou opravdu prospěšné pro zmírnění nebo léčbu nemocí.

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Přírodní podpora imunity

Bylinky jsou skvělým pomocníkem při posílení zdraví, a to zvláště v zimních měsících. Ale nenechte se zmást – posilovat imunitu se vyplatí i v létě. Protože pak budete připraveni na chladný podzim a nemoc vás neskolí.
marianne.cz
Dostupné medicinální houby z lékárny
Mohlo by se vám líbit

Funkční lékař Jan Vojáček: Lidé jsou ochotni převzít za svoje zdraví odpovědnost

S Janem Vojáčkem, funkčním lékařem a autorem bestsellerů Umění být zdráv a Umění nemoci, jsme si povídali o knihách i plánech na příští rok.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno