Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Úzkosti v těhotenství? Pokud narušují každodenní život a vztahy, vyhledejte pomoc

Pokud jste těhotná, můžete očekávat, že s největší pravděpodobností během tohoto období prožijete doslova horskou dráhu emocí. Co dělat, když vás úzkosti přepadají příliš často?

Iva Hadj Moussa | 24. 06. 2023

V první řadě je důležité si uvědomit, že každá žena prožívá těhotenství jinak. Pro některé je převážně zdrojem radosti a úžasu, zatímco jiné nastávající maminky nelibě vnímají měnící se tělo, časté výkyvy emocí, hůře zvládají únavu a obavy, jaké změny příchod miminka přinese. Mnoho žen si dělá starosti, jak přivítání nového člena domácnosti ovlivní jejich vztah s partnerem i s přáteli, nebo nějakým způsobem je samotné a jejich svobodu.

Některé ženy se obávají také finanční zátěže, kterou příchod dítěte, ať už prvního, nebo dalšího, přinese domácnosti. Častý je i strach ze zodpovědnosti, kterou budete za miminko mít. Podle studie magazínu Journal of Mental Health and Clinical Psychology, kterou zveřejnil forbes.com, hlásilo nástup nových úzkostí 20 % zkoumaných žen. Od podrážděnosti po záchvaty paniky

Všechny tyto obavy se dají považovat za úplně normální. V některých případech se však mohou stát příliš vysilujícími a mohou přerůst až v generalizovanou úzkostnou poruchu. Ta se může objevit už v prvním trimestru a je často přičítána hormonálním změnám. Mezi nejčastějšími příznaky úzkostné poruchy patří neklid, neustálé obavy, podrážděnost, neschopnost se soustředit, potíže se spánkem a soustředěním. Některé ženy mohou v těhotenství prožívat i panické ataky nebo obsedantně kompulzivní poruchy.

Mohlo by se vám líbit

7 pádných důvodů, proč je role tatínků ve výchově nezastupitelná

V neděli jsme oslavili Den otců. Dali jsme proto dohromady sedm důvodů, proč by se tatínkové měli zapojit do výchovy co nejaktivněji – a v čem jsou nezastupitelní.
marianne.cz

Podle serveru healthline.com existuje několik rizikových faktorů, že se v těhotenství budete potýkat s psychickými potížemi: rodinná či osobní historie úzkostných poruch, předchozí dramatická zkušenost, nebo také užívání drog v minulosti. Server zároveň upozorňuje, že vysoká úroveň úzkosti během těhotenství je spojena s rizikem rozvoje stavů, jako je preeklampsie, předčasný porod a nízká porodní hmotnost.

Mohlo by se vám líbit

Dětské tábory 2023: Jak dětem pomoci, aby zvládly stesk po domově?

S blížícím se obdobím letních táborů a prázdnin u babičky se v mnoha rodinách bude pravděpodobně řešit téma stýskání po domově. Jak dětem pomoci ho zvládnout?
marianne.cz

Jak těhotenskou úzkost lépe zvládat?

1. Zajistěte si dostatečný spánek, ale také čas, který denně věnujete jen sama sobě a svým zálibám. Zkuste hodně odpočívat.

2. Věnujte se pravidelné fyzické aktivitě (samozřejmě pokud nemáte těhotenské komplikace). Ideální jsou dlouhé procházky nebo plavání.

3. Veďte si deník. V něm se můžete "vypsat" ze svých obav, lépe je identifikovat a zkoušet navrhovat možná řešení.

4. Povídejte si. Sdílejte své starosti nejen s partnerem, ale také s kamarádkami nebo rodinou.

5. Zkuste jógu, masáže nebo meditaci. Zajímejte se o vhodné relaxační techniky a naučte se je pravidelně využívat.

6. Nesrovnávejte se s jinými těhotnými. Ať už s kamarádkami, nebo influencerkami ze sociálních médií.

Spoustu starostí lze samozřejmě vyřešit i bez nutnosti navštívit odborníka. U některých těhotných žen při úzkostech pomáhá rozhovor s partnerem či kamarádkou. Pokud vaše úzkost začne narušovat vaše každodenní fungování, vztahy nebo pracovní výkon, obraťte se na odborníka – psychologa, terapeuta, případně gynekologa nebo porodní asistentku. Pravidelná psychoterapie by měla podpořit účinné strategie na zvládání úzkostí a může se dostat pod povrch úzkostí, za kterými možná zdaleka nejsou pouze hormony.


Těhotenská kalkulačka
- termín porodu

Vyberte metodu

Vaše odhadované datum porodu je:


Mohlo by se vám líbit

Porod na severu! Proč ženy opěvují skandinávské porodnice?

Severské státy opět dokazují, že jsou v oblasti porodnictví o pár kroků před námi. Rodičky a čerstvé maminky se těší z nadstandardní péče, porodních domů připomínajících hotelový pokoj, a především z porodu, který je intimní a leckdy vedený pouze porodní asistentkou.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Rodina a děti
Když dětství ovládnou mobil a tablet: Naučte se dětem nastavit zdravé hranice při používání technologií

Když dětství ovládnou mobil a tablet: Naučte se dětem nastavit zdravé hranice při používání technologií