Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Zdravější svátky aneb Jak nepodlehnout vánočnímu přejídání

Řeknete si, že si dáte jen tři kousky cukroví denně, ale nakonec skončíte u toho, že na rodinném posezení sníte půl tácu. To vás vede tomu, že už je to stejně jedno, a tak si dáte i ten druhý svařák a řízek navíc. Způsoby, jak se na Vánoce nepřejídat, tu ale jsou a ve finále se ani tolik omezovat nemusíte.

Tereza Čaladi | 15. 12. 2022

Období vánočních svátků je noční můrou všech, co si během roku snažili držet nějakou linii. Posilovny a fitness centra jsou zavřená a na veškerých sešlostech je spousty dobrého jídla (zejména sladkého a smaženého, kterým se dotyční snaží vyhýbat). Je tak opravdu velmi těžké odolat. Ale ne nemožné.

Pokud se letos nechcete přejídat, ale spíše si dopřát s mírou, máme pro vás tipy, jak na to:

  • Začněte zdravou snídaní

Snídaně je základ dne. Zvolte tedy takovou, která vás pořádně zasytí a zároveň bude obsahovat dostatek všech potřebných živin. Vhodná je například ovesná kaše s ovocem.

  • Nezůstávejte sedět

V tomto období se hodně sedí na rodinných oslavách i u televize. Zkuste se tedy čas od času zvednout a rozpohybovat se. Můžete vyrazit i na krátkou procházku, ven si zasáňkovat (pokud bude sníh) či si zahrát doma nějakou hru, u které se alespoň trochu hýbe (například Twister).

  • Jezte a pijte pomalu

Zkuste se na rodinných shledáních zaměřit spíše na socializaci než na jídlo a pití. Pomalé stravování umožňuje tělu zaznamenat, že máte dost.

Mohlo by se vám líbit

Jak přežít rodinné sešlosti o svátcích a nezbláznit se? Máme pro vás 20 tipů

Jsou Vánoce, lásky čas a všichni by na sebe měli být hodní a laskaví. Zejména v rodinném kruhu. Ale vy si zkrátka nemůžete pomoct a děsíte se návštěvy vašich příbuzných, kteří opět budou mít tendence hodnotit a detailně rozebírat váš osobní život, vaši výzdobu a porovnávat, jak se vše dělalo před 20 lety. Jak se před nimi obrnit?
marianne.cz
  • Hydratujte se

Výživová poradkyně Kerry Torrens doporučuje pít šest až osm sklenic vody denně, či hodně bylinných čajů. Dehydratace může vést k bolestem hlavy. Mimo to všichni vědí, že jsou tyto svátky proloženy i nějakým tím alkoholem (u mnohých minimálně vaječným koňakem a svařeným vínem), proto je dobré pít tekutiny bez kalorií průběžně.

  • Pokud neumíte říkat „ne“, řekněte „později“

Pokud jste na návštěvě a váš hostitel trvá na tom, abyste si dali ještě tohle cukroví a ochutnali tenhle dezert a vám je hloupé říct „ne“, zkuste místo toho říct „později“. Tímto způsobem nebudete působit nezdvořile.

  • Vyhněte se chození na návštěvy s prázdným žaludkem

Předtím, než půjdete k někomu na návštěvu, se zasyťte doma zdravou svačinou. Budete tak jíst méně toho nezdravého, jelikož budete již plní.

  • Z občerstvení si vybírejte ty zdravější varianty

Ať už jste na firemním večírku, nebo na rodinné oslavě, mnohdy je tam dostupný stůl s občerstvením. Ujistěte se, že na svůj talíř nenakládáte vše, na co máte chuť, ale že zahrnuje i zdravější možnosti. Obvykle tam nějaké takové jsou. A pokud jste hostitel, tak je můžete vy sami zavésta rozšířit.

  • Najděte si čas pro sebe a zacvičte si

I když jsou sportoviště zavřená, můžete stále cvičit doma, nebo si jít zaběhat ven. Přeci jen na tohle jsme z období koronavirové pandemie již zvyklí.

  • Nečekejte do ledna, začněte hned

Mnoho lidí si ke konci roku říká, že teď nemá smysl začít jíst zdravě, že si to dá jako předsevzetí, které odstartuje v novém roce. Pravdou ale je, že není na co čekat. Pokud opravdu chcete začít, začněte hned.

Mohlo by se vám líbit

Jak si aktivně užít svátky s rodinou? Máme pro vás několik tipů

O Vánocích by si všichni měli odpočinout. Mnoho lidí ale zapomíná, že odpočívat se dá i aktivně. A lze k tomu využít zimního počasí.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení