Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Skloubit zdravý životní styl s každodenními povinnostmi je velmi náročné, zejména pokud máte děti. Své o tom ví odbornice na zdravý životní styl a výživová koučka Dominika Hostinská, která se s námi podělila o rady, jak začít se zdravým životním stylem a těšit se nejen z úbytku na váze.

Veronika Zvonková | 11. 06. 2024

Krásná a pevná postava je snem každé ženy. Protože ale málokterá má možnost se cvičení a vyvážené stravě věnovat naplno, v dnešní době se staly velkým trendem různé tipy diet, nápoje redukující hmotnost a náhražky potravin. Zacyklení se ale v takovém kruhu hubnutí však jde dlouhodobě proti zdraví a vše se pak odráží na kvalitě spánku, energii a celkové nespokojenosti v důsledku nedostatku živin a stresu způsobené velkou a ne příliš prospěšnou změnou.

„Pokud se výsledek dostaví a žena začne hubnout, dříve nebo později ale zase najede na běžnou stravu, protože není možné být na dietě a náhražkách potravy do konce života. Kvůli tomu přichází na scénu jojo efekt. Jestliže ale najedete na zdravý životní styl, lze ho udržet dlouhodobě klidně až do konce života, a svému tělu tak umožnit fungovat přirozeně. Díky tomu můžete očekávat kvalitnější spánek, hezčí pleť a celkový nárůst energie a spokojenosti. Pokud si tyto faktory uvědomíte, zjistíte, že vlastně nejde o samotnou redukci váhy, ale spíš o celkový pocit,“ říká výživová poradkyně Hostinská.

Zdravá strava neznamená omezování

Pokud jde vyloženě o redukci váhy, samozřejmě je nějaká restrikce při výběru potravin důležitá. Není to ale o zákazu oblíbených potravin. Důležité je nejdřív pochopit, jak jednotlivé složky v potravinách v našem těle fungují.

„V dnešní době ve společnosti panuje takový nešvar, kdy si mnoho firem snaží zajistit prodeje marketingovými slogany a etiketami Light apod. Kvůli tomu se ženy mylně domnívají, že takové produkty jsou klíčové v jejich cestě za vysněnou váhou. Málokdo si však uvědomuje, že tyto potraviny prochází různými způsoby průmyslového zpracování a neobsahují kvalitní živiny, které naše tělo potřebuje,“ dodává Hostinská.

Zdravá strava znamená konzumovat kvalitní potraviny z co nejčistšího složení. O omezování lze mluvit spíše v momentě, kdy je konzumována strava nekvalitní a nevyvážená, protože ta je právě příčinou nedostatku energie, snížené imunity, únavy a nechuti k pohybu.

Mohlo by se vám líbit

Jeden jediný cvik na ploché břicho a správné držení těla. Obrácené prkno zvládnete doma a zabere vám jen tři minuty

Naučte se správně provádět jeden cvik, který vám nejen pomůže zhubnout, zpevní svalstvo a vyrýsuje bříško, ale také vám napraví špatné držení těla a zbaví vás bolesti zad. Není to sice krátkodobý proces, vyžaduje trpělivost a vytrvalost, ale postačí vám k tomu jedna póza, která je jednoduchá na pochopení a nic k ní nepotřebujete. Naučte se správně provádět obrácené prkno.
marianne.cz

Prvotním krokem je nastavení hlavy

Vaše motivace by neměla spočívat v čísle na váze nebo v označení velikosti na cedulkách oblečení. Tady je třeba jít více do hloubky a uvědomit si a především přijmout, že pokud změnu berete opravdu vážně, nebude to otázka jednoho měsíce. Abyste skutečně dokázala svůj postoj změnit, je důležité se zamyslet nad tím, co vás nyní v životě trápí, omezuje a frustruje. Nedostatek energie, únava, stres, výbušnost a celkový vzhled jsou většinou důsledkem nezdravého životního stylu a právě eliminace a následná redukce těchto faktorů by měla být tou správnou motivací.

„Dobré je se ze začátku svěřit do rukou odborníka a nechat se vést. Je však ale nezbytné si vybrat někoho, kdo vám ty změny bude dávkovat postupně a bez nátlaku. Záleží na tom, kde se právě nacházíte a podle toho by se mělo rozhodnout, jakými kroky postupovat, abyste si trvale návyky přirozeně osvojila a necítila se přehlcená a vystresovaná,“ poukazuje koučka na důležitost přirozené tvorby návyků.

Stejně tak je klíčové vytrvat aspoň tři měsíce, abyste si zvykla a vytvořila si rutinu. Dlouhodobě mají tyto změny obrovský vliv jak na zdraví, tak psychiku.

„Jakmile se cítíme dobře a máme tyto kroky osvojené, máme lepší náladu, lépe spíme, cítíme se vitálnější a plné energie. Tělo pak přirozeně, i když se žena ani nesnaží a nepociťuje žádné omezení, začne spolupracovat a pálit přebytečný tuk. Nejdůležitější je právě nejprve změnit hlavu a nastavit ji na nový životní styl, pak až přichází na řadu tělo,“ dodává Dominika.

Mohlo by se vám líbit

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Céčko, béčko, déčko, hořčík, vápník a ještě přihodit zinek. Také se vám ráno stává, že si do ruky nasypete celou hrst prášků, které se posléze s nechutí snažíte na jedno loknutí zapít? Takový přístup může být neefektivní, neboť mnohé prvky vyžadují specifickou denní dobu i okolnosti, aby mohly v těle odvést poctivou práci. Pojďme si konečně utřídit, kdy má během dne smysl brát nejdůležitější vitamíny a minerály.
marianne.cz

Za pozornost stojí i doplňky stravy

Jídlem to všechno začíná, ale faktorů, které naše trávení a celkové zdraví ovlivňují, je mnohem více. Do zdravého životního stylu se počítají i doplňky stravy, které slouží k podpoře výkonnosti, lepšímu spánku, redukci stresu a doplnění potřebných živin v těle. Nejsou podmínkou, ale mohou velmi pomoci, pokud v našich silách není uhlídat doplnění potřebných živin formou stravy. Zdravý jídelníček jako takový je však nenahraditelný a doplňky stravy jsou skutečně pouze DOPLŇKEM.

„Doplňky stravy by měly sloužit k podpoře našeho zdravého životního stylu, a proto by tomu měla i jejich kvalita odpovídat. Málokdy ale ženy skutečně hledí na složení. Kvalitní doplňky stravy by měly obsahovat co nejvyšší množství organických složek bez různých aditiv, barviv a jiných chemických látek. Ideální volbou jsou třeba práškové kapsle organického původu, které tělo neznečišťují a mají lepší vstřebatelnost. Klasické vitaminy typu B a C lékárenského původu nemusí být dobře vstřebatelné a dodat tělu potřebné látky, takže efekt se ve finále nedostaví,“ říká koučka.

Jak podpořit zdravý životní styl

Non-toxic domácnost

Používáním běžných kosmetických produktů, od make-upů až po parfémy, se nám skrz kůži dostávají do těla veškeré chemické látky, což je další věc, která se dlouhodobě může odrazit na našem zdraví. Stejně tak i například prostředky na mytí nádobí, sprchové gely, mýdla, prášky na praní a aviváž.

„Zpočátku se může zdát velmi těžké vzdát se intenzivních vůní, ale pokud člověk dlouhodobě vytrvá, zjistí, že to je zase další malý krůček kupředu a že to vlastně ani nepotřebuje. Ve finále vás po delší době například při kontaktu s vypranou bundou v běžném pracím prostředku a aviváži může rozbolet hlava. Tělo vám tak jasně dá najevo, že něco není v pořádku a že jsme předtím na to jen byly zvyklé, takže nám vůně nepřišla tak intenzivní,“ doplňuje koučka.

Mohlo by se vám líbit

Pět výhod pití kokosové vody: Nastastuje vám hubnutí a pomůže s regenerací při cvičení

Neexistuje příliš mnoho nápojů, které by byly výjimečně zdravé a zároveň tak i chutnaly. Kokosová voda není jen velmi chutná díky své přiměřené sladkosti, ale má také bohatou nutriční hodnotu. Navíc obsahuje málo kalorií, takže se dá považovat za dokonale vyvážený zázrak pro zdraví. Zařaďte ji do svého pitného režimu a uvidíte, že si ji nebudete moci vynachválit.
marianne.cz

Kvalitní spánek

Abyste mohla dlouhodobě a trvale hubnout a těšila se z nárůstu celkové energie, je důležité zohlednit nejen kvalitu stravy, ale i spánek. Kvalitní spánek totiž dokáže skvěle podpořit proces hubnutí díky celkové regeneraci těla, kterou v noci procházíme. Pokud náš trávící cyklus ale zatěžujeme tím, že jíme hodinu, půl hodiny před spaním, je kvalita našeho spánku značně narušena. Stejně tomu tak je i v momentě, pokud chodíte spát v pozdních nočních hodinách nebo usínáte s obrazovkou před obličejem. Spánek vám stejně tak může narušovat i kofein a alkohol.

„Ideální je ulehat do postele kolem 22. hodiny, protože právě mezi desátou a druhou hodinou ranní se dostáváte do nejhlubší spánkové fáze. Pokud ji prošvihnete, kvalita spánku už nebude taková, jako kdybyste spala klidně i do 11 dopoledne. Nejde o to dobře usnout, ale důležité je spíš, s jakou energií ráno vstáváte. Podle toho poznáte, jak moc byl spánek kvalitní," upozorňuje Dominika.

Zpomalení, pitný režim, redukce stresu a pohyb

Často není ani tak důležité to, co jíte, jako spíš jak jíte. Ano, kvalita potravin je nezbytná pro zdravé tělo i mysl, ale pokud jste zvyklá jíst u televize, s telefonem nebo časopisem vedle talíře, za chůze a v rychlosti bez soustředění se na velikost soust a důkladné žvýkání, tělo potravu tráví velmi těžko a vy tak nemáte ani kontrolu nad tím, kolik toho vlastně jíte. Věřte, že vaše tělo tímto způsobem není schopno živiny efektivně zpracovat a vytěžit z nich tak maximum. Navíc bez kontroly nad množstvím jídla pak můžete mít i sklony k přejídání se.

„Pomalé a vědomé stolování je podle mě nezbytné. Jedině tak tělo může fungovat naprosto přirozeně a díky tomu redukovat váhu. Sice je extrémně náročné se na tyto faktory dlouhodobě zaměřovat, ale výsledky rozhodně stojí za to,“  konstatuje Dominika, která jako maminka na mateřské sama ví, že jednoduché to opravdu není.

Abyste si doplnila energii v průběhu celého dne, pro začátek postačí malé krůčky, které vám zaberou jen pár minut denně. Stačí si třeba jen v klidu ráno vypít kávu na balkoně bez telefonu, protáhnout se nebo si jen tak sednout a prodýchat se. Jde o to být zkrátka sama se sebou a naučit se tak utišit všechny myšlenky. Je to něco, co vaši psychiku dokáže velmi pozitivně ovlivnit a nastartovat den lépe. Důležité je také dbát na pitný režim a volit kvalitní nápoje. Ideální jsou bylinné čaje s přírodním složením a filtrovaná voda.

Mohlo by se vám líbit

Lidé, kterým je už 100 a více let radí, jak docílit pevného zdraví pomocí jídelníčku z modrých zón

Obyvatelé několika konkrétních a ne příliš rozsáhlých oblastí na světě se dožívají pozoruhodně vysokého věku. A co je velmi podstatné, jde o sto a víceleté lidi, kteří jsou vitální, aktivní a těší se dobrému zdraví. Jak je to možné? Jejich receptem na dlouhověkost je specifický životní styl. Významnou roli hraje způsob stravování. Nechte se inspirovat a projezte se ke zdravé dlouhověkosti.
marianne.cz

Jak se zdravým životním stylem začít?

Důležité je přestat se soustředit na makra a kalorie, ale spíše komplexně vnímat celý proces. Abyste si zdravý životní styl dlouhodobě udržela a mohla přirozeně pálit přebytečný tuk, je nezbytné pochopit, jaké potraviny vašemu tělu dělají dobře a které naopak. Zkuste pro začátek sledovat na sociálních sítích různé profily, které se na zdravý životní styl specializují, a dostávejte tak pomalu do povědomí všechny informace o tom, jak by vyvážená strava měla vypadat a z čeho se vlastně skládá. Tabulky a počty kalorií vám dlouhodobě nezajistí úspěch, protože mnohdy ze svého režimu vypadnete a nebudete si vědět rady, co skutečně máte jíst a proč. K tomu často dochází třeba po ukončení spolupráce s fitness trenérem nebo na dovolené.

Pokud jde o obměnu kosmetiky a čistících přípravků, soustřeďte se na malé kroky. Jakmile vám některý z produktů dojde, kupte jednoduše kvalitní verzi s organickým složením. Lépe si tak na vše zvyknete a bude to pro vás i ekonomicky mnohem únosnější.

„Nesnažte se ze začátku udržet pravidelnou docházku do fitka, ale spíš se soustřeďte na denní počet kroků a pobyt na čerstvém vzduchu. Procházky a pobyt venku jsou pro tělo daleko prospěšnější než hodina cvičení v uzavřené posilovně. Nezapomeňte také na to, že ne každá jsme se narodila s předpokladem pro velikost XS. Každá máme úplně jinou tělesnou konstituci. Dbejte na to, jak se cítíte, a váha půjde dolů přirozeně sama. Vaše tělo vám dokáže dát najevo, co je správné a co ne, proto se jej naučte postupně vnímat. Chce to čas. Mně to trvalo deset let, ale cítím se mnohem spokojenější, šťastnější a zdravější, i když je stále na čem pracovat. Nebuďte na sebe zbytečně přísná a netlačte na sebe. To je cesta naopak k tomu, abyste ztratila motivaci a sílu vytrvat. Pamatujte, že cílem není pevný a kulatý zadek nebo six pack, ale vnitřní pocit. Pocit dostatku energie, lehkosti, štěstí a celkové radosti ze života,“ dodává Dominika závěrem.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Zdraví
Proč vás bolí břicho po každém jídle? Odborníci odhalují 11 nejčastějších důvodů

Proč vás bolí břicho po každém jídle? Odborníci odhalují 11 nejčastějších důvodů