Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Trenér Milan Konopásek radí: Jak správně sportovat v horkých letních dnech

Sportování je nedílnou součástí životů velké části populace. Ať už milujete běhání, jógu nebo jakýkoliv jiný druh sportu, určitě dobře víte, že v horkých letních dnech, kdy teploty přesahují 30 stupňů, to často není nic příjemného. Jak na sportování v horku, na co si dát pozor a čeho se raději vyvarovat? To nám prozradil odborník a osobní trenér Milan Konopásek.

Aneta Akgül | 6. 07. 2024

Jak horko ovlivňuje naše tělo

Jakmile venkovní teploty dosahují třiceti a více stupňů, máme často tendenci se před teplem schovávat do uzavřených prostorů, a to především, pokud žijeme ve městě. Tělo ale potřebuje trávit čas i venku, nasát čerstvý vzduch a získat trochu vitaminu D ze sluníčka. A také sportovat! Sport je pro velkou část populace neodmyslitelnou součástí života. A ačkoliv se nám do horkého počasí často nechce, výsledný pocit související s vyplavenými endorfiny rozhodně stojí za to. Pro tělo je ale pohyb v horkém počasí o něco větší zátěží než obvykle.

Mohlo by se vám líbit

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Pokud si domů pořídíte jako univerzálního cvičícího pomocníka kettlebell, rozhodně nebudete litovat. Přinášíme vám několik cviků, při kterých ho využijete na maximum. Během cvičení zapojíte několik svalových skupin najednou, ušetříte čas, zlepšíte kardiovaskulární zdraví i kondici. Jdete do toho s námi?
marianne.cz

V letním počasí dostává organismus mnohem víc zabrat. Přirozeně se zvyšuje srdeční tep a člověku se hůř dýchá. Když je venku teplo, samozřejmě se i víc potíme, čímž se všechny minerály dostávají z těla pryč mnohem rychleji,” říká celoživotní sportovec a osobní trenér Milan Konopásek. Člověku pak v důsledku toho všeho nemusí být úplně nejlépe,” dodává.

Jak správně sportovat v létě

Pakliže se i přes horko nechcete vzdát svého oblíbeného pohybu, je potřeba svůj režim přizpůsobit venkovním podmínkám, aby byl výkon příjemný a efektivní zároveň. „V letních dnech je dobré sportovat ráno a dopoledne, nebo naopak až k večeru. Úplně bych se vyhýbal fyzické aktivitě v době oběda, kdy má slunce největší sílu,” říká trenér. Apel pak dává především na to, že je důležité znát a poslouchat své tělo „Trénink by měl být přizpůsoben našim limitům. Důležité je vnímat to, kdy nám samo tělo říká, že už nemůže, a trénink tomu přizpůsobit – ať už v rámci intenzity nebo objemu. Člověk rozhodně nemusí jet za každou cenu na rychlost nebo výkon. Vnímat své limity je obecně důležité, ale v horkých letních dnech je třeba na to dbát ještě o něco víc,” říká Konopásek.

Mohlo by se vám líbit

Zlepšení vztahu i dobrá nálada: 9 důvodů, proč vám pravidelná jízda na kole zlepší život

Cyklistika je stejně jako každý jiný sport prospěšná pro vaše zdraví. Tím to ale nekončí. Tato oblíbená fyzická aktivita přináší překvapivě velkou škálu dalších benefitů, včetně zlepšení partnerského života. Čím vším nám může cyklistika s každým šlápnutím do pedálu prospět?
marianne.cz

Sporty, které jsou vhodné pro letní počasí

Pokud je to možné, snažte se na přímém sluníčku trávit co nejméně času. „Volil bych sporty, kde je člověk nějakým způsobem krytý před slunečním zářením,” radí sportovec. „Cvičení ve fitness centru, badminton jsou squash jsou ideální možnosti.” Ne vždy je to však možné, a tak si při pobytu na přímém slunci dávejte především pozor na to, abyste byli dostatečně chráněni. Samozřejmostí je krém s SPF, pokrývka hlavy a především dostatečná hydratace. „Vypít 2,5 až 3 litry tekutin denně je ideální, ovšem, když má tělo větší fyzickou aktivitu, může to být klidně víc”, říká Konopásek. V létě se často setkáváme například s oblíbeným beachvolleyballem, který lidé hrají hlavně na přímém slunci na plážích. „V tomto případě je ideální hru prokládat rychlým osvěžením v moři.”

Jakmile člověk aktivně sportuje, je potřeba dávat tělu vše potřebné, aby zvládlo vše, co po něm vyžadujeme. Důležitou roli samozřejmě hraje spánek a jeho kvalita. Právě ta totiž ovlivňuje celkovou denní energii, která se samozřejmě odráží i ve sportu. Velmi důležitý je také dostatečný příjem vitamínů a minerálů.V tomto ohledu bychom měli být důslední celoročně, ne jen v určitých obdobíchUrčitě bych se zaměřil především na hořčík, draslík a další suplementy,” uzavírá Milan Konopásek.

Mohlo by se vám líbit

Pět výhod pití kokosové vody: Nastastuje vám hubnutí a pomůže s regenerací při cvičení

Neexistuje příliš mnoho nápojů, které by byly výjimečně zdravé a zároveň tak i chutnaly. Kokosová voda není jen velmi chutná díky své přiměřené sladkosti, ale má také bohatou nutriční hodnotu. Navíc obsahuje málo kalorií, takže se dá považovat za dokonale vyvážený zázrak pro zdraví. Zařaďte ji do svého pitného režimu a uvidíte, že si ji nebudete moci vynachválit.
marianne.cz

Kdo je Milan Konopásek

Celoživotní sportovec a bývalý poloprofesionální fotbalista, kdy 7 let působil ve fotbalové akademii AC Sparta Praha. V minulosti se věnoval také kondiční přípravě dětí na tenis v TJ Spoje. V součastnosti se věnuje osobním tréninkům a rozvíjení kondice a síly v rámci skupinových lekcí ve fitness řetězci Next.Move. Věnuje se také dalšímu profesnímu rozvoji v rámci akademie STACA a připravuje se na silově-kondiční zahraniční závod Hyrox.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Zdraví
Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Zdraví
Je toho na vás moc a vaše hlava praská ve švech? Zkuste 3 obyčejné triky, které vám zaručeně přinesou úlevu

Je toho na vás moc a vaše hlava praská ve švech? Zkuste 3 obyčejné triky, které vám zaručeně přinesou úlevu