Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Když chcete zhubnout, ale nejde to: 5 každodenních věcí, které brzdí vaše hubnutí

Léto se už kvapem blíží a nyní nastává ideální čas na „hubnutí do plavek“. Občas se ale stává, že i když držíme dietu a pravidelně cvičíme, tak kila stále nejdou dolů. Trenérka a nutriční terapeutka odhalují, čím to může být.

Tereza Čaladi | 12. 03. 2024

Když dojde na shazování kil, existuje velké množství způsobů, jak na to. Ať už se inspirujete různými prověřenými dietami či jídelníčky známých osobností. Každý si tak jako tak musí přijít na „to svoje“. A i když je dobré při hubnutí cvičit, bez úpravy stravy to nejde. Klíčem k hubnutí je totiž kalorický deficit. Nicméně pokud to nejde ani tak, možná narážíte v některých věcech, které s hubnutím zdánlivě nesouvisí.

Každodenní věci, které brzdí vaše hubnutí

Naše tělo neovlivňuje pouze to, zda správně jíme a cvičíme, ale i mnoho dalších okolností. Třeba takový stres může zapříčinit to, že máme větší chuť na potraviny bohaté na cukry a tuky. Existují ale i výrazně menší faktory, které nás ovlivňují každý den, než je psychická nepohoda:

1. Nedostatečný spánek

Mnozí z nás podceňují, jak je spánek důležitý. Snad všichni víme, že bychom měli spát zhruba 8 hodin, průzkumy ale dokazují, že v průměru dospělí lidé spí méně jak 7 hodin. Pokud patříte mezi ně a chcete hubnout, je načase to změnit.

Při spánkové deprivaci se výrazně mění hladina hormonů, které jsou zodpovědné za pocit hladu a sytosti,“ vysvětluje Monika Bartolomějová, nutriční poradkyně a zakladatelka Nutričního institutu. Dodává, že po probdělé noci se můžete cítit daleko hladovější, než kdybyste si pořádně odpočinuli.

2. Málo přirozeného pohybu

Dalším častým zádrhelem při hubnutí je, když lidé cvičí pouze hodinu z celého dne, ale jinak si vše chtějí zpohodlnit. Je to samozřejmě lepší než nic, ale našemu tělu pomůže celkově více přirozeného pohybu. „Zvlášť při sedavém zaměstnání nestačí, když si dáte rychlý trénink v posilovně a půjdete domů odpočívat. Nevykompenzujete tím několikahodinové sezení v kanceláři,“ vysvětluje Tereza Horová, trenérka fitness sítě Form Factory. Snažte se proto chodit co nejvíce pěšky. Nepoužívejte výtah, vystupte o zastávku dříve nebo si pořiďte pejska, který vás donutí chodit častěji po venku (ano, teď pro to konečně máte důvod!).

3. Nižší příjem tekutin

Ne nadarmo je známé přísloví: „hlad je převlečená žízeň“. Nedostatečný příjem tekutin během dne může skutečně být příčinou špatného metabolismu a nesprávného vnímání hladu a sytosti. To znamená, že se najíte, čímž dostanete do těla více kalorií, přitom by stačilo, kdybyste se více napili. Je ovšem nutné poznamenat, že je nejlepší pít čistou neslazenou vodu. A kolik jí během dne vypít? Zdravý člověk v klidovém režimu by měl denně vypít 0,03 litru na 1 kg jeho tělesné váhy. Bude-li někdo vážit například 70 kg, tak vynásobíme tuto váhu hodnotou 0,03 l a vyjde nám číslo 2,1 litrů. Toto je množství tekutin, které by měl tento člověk za den vypít. Při zvýšené tělesné aktivitě potřeba vody stoupá a to individuálně podle toho, jak se člověk potí,řekla nám již v minulosti Monika Bartolomějová.

Mohlo by se vám líbit

Trenéři doporučují 6 sportů, při nichž spálíte nejvíce kalorií

Venku už pomalu svítí sluníčko a to mnoha lidem připomíná, že se blíží nejenom jaro, ale také letní plavková sezóna. Každý chce přitom zhubnout co nejrychleji a bez práce. To ale není tak docela možné. Nicméně některými sporty můžete spalování kalorií urychlit více než jinými. Efektivní jsou zejména ty, co kombinují kardio a silový trénink a my pro vás máme doporučení na šest z nich.
marianne.cz

4. Monotónní cvičení

Když se podíváme již konkrétně na cvičení, spoustu lidí chodí do posilovny s tím, že dělají neustále to stejné dokola. Pak se ale může stát, že se zaseknou na jednom místě. „Dlouhodobé opakovaní cvičební aktivity bez jakékoliv variace může vést k adaptaci těla a tím i k zastavení hubnutí, tvarování postavy či nárůstu svalové hmoty,“ varuje Tereza Horová. Snažte se proto po nějakém čase dělat alespoň drobné změny ve svém tréninku. Doporučuje zkoušet různé sporty a měnit jak intenzitu, tak i délku cvičení. Zároveň si ale dejte pozor i na to, abyste změny v tréninku neprováděli co druhý den. Funguje to totiž i obráceně. Pokud tělu nedáte dostatečný prostor, aby na trénink (a platí to i pro stravu) zareagovalo, žádných změn se nedočkáte.

5. Nedostatek bílkovin

Nakonec je dobré zmínit něco i přímo ke stravě, kterou je zkrátka potřeba regulovat, chce-li člověk zhubnout. Častou chybou podle výše zmíněných odbornic je i to, že zejména ženy zapomínají na důležitost bílkovin, které kromě jiného mají vliv i na budování svalů, tudíž i formování postavy. „Bílkoviny představují jednu z hlavních makroživin, které by měly být součástí každého plnohodnotného jídla. Dokážou skvěle zasytit a navíc mají nejvyšší termický efekt ze všech živin (20–30 %), což zjednodušeně znamená rychlejší metabolismus,“ říká trenérka Horová. Při hubnutí je tedy žádoucí zvýšit jejich příjem. „Může to být libové maso, tvaroh či luštěniny,“ uzavírá tipy na zdroje bílkovin nutriční poradkyně Bartolomějová.

Mohlo by se vám líbit

Jaké změny v jídelníčku by měly provést ženy po 40? Výživový poradce radí, na co se zaměřit

Každé životní období s sebou přináší určité změny – a to nejen po psychické stránce, ale také po té fyzické. S přibývajícím věkem se přirozeně zpomaluje metabolismus, což má mnohdy za následek nežádoucí přibírání na váze. Jaké změny by měly ve svém jídelníčku provést ženy po 40, aby se přibírání na váze pokud možno vyhnuly? To nám prozradil výživový poradce Michal Šetina.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Zdraví
Kvíz: Dobro došli! Jak dobře znáte Čechy milované Chorvatsko?

Kvíz: Dobro došli! Jak dobře znáte Čechy milované Chorvatsko?

Zdraví
Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zdraví
Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc

Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc